19.07.2024 godz. 17:00

Czytelnia Małopolska. Spotkanie z Januszem Miką

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytelnia Małopolska”, które odbędzie się 19 lipca, o godz.  17.00, w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Tym razem spotkamy się z Januszem Miką i porozmawiamy o jego najnowszej książce.

„Opętany wolnością, spętany tradycją” to tytuł wywiadu-rzeki Janusza Miki z zakopiańskim muzykiem i architektem, Krzysztofem Trubunią Tutką, liderem zespołu Trebunie Tutki i kapeli góralskiej Śleboda.  Pporozmawiamy o pracy nad najnowszą książką, dziennikarstwie muzycznym i lokalnym patriotyzmie i o tym, jak rock and rollowi buntownicy odkrywają dla siebie tradycje.

Janusz Mika – prozaik, autor piosenek i filmów dokumentalnych, wokalista i muzyk oraz kronikarz dziejów krakowskiej Krowodrzy, wybrał się na Podhale, by przeprowadzić cykl rozmów z Krzysztofem Trebunią – Tutką, wybitnym spadkobiercą góralskich tradycji i odnowicielem muzyki ludowej. To dzięki niemu góralskie granie spotkało się z muzyką wielu kultur, od Gruzji po Jamajkę i stało się polskim wkładem w nurt world music.

Autor o książce:

 W tej książce nie ma tanich, sensacyjnych treści, a merytoryczne odpowiedzi na pytania, obiektywne analizy przeszłych i aktualnych problemów Podhala i jego mieszkańców. Przede wszystkim jednak wyłania się z niej obraz człowieka realizującego swoją interdyscyplinarną pasję, której wspólnym mianownikiem jest kultura góralska. […] Myślę, że przebogata góralska tradycja, która przejawia się w muzyce, malarstwie, rzeźbie, ubiorze, gwarze i obyczajowości, znalazła swojego ambasadora w osobie mojego rozmówcy. Głęboki szacunek dla przodków i wierność tradycji nie przeszkodziły jego woli eksperymentowania, tworzenia nowych góralskich światów, bardziej przystawalnych do współczesnej rzeczywistości. Nie ustaje w swej drodze i choć – wydawałoby się – muzyka góralska jest w pewnym stopniu ograniczona; a to przez formę, a to przez policzalną liczbę utworów, lider kapeli Trebunie-Tutki odkrywa ją wciąż na nowo i udowadnia słuchaczom, jak bardzo jest uniwersalna i wieloaspektowa. Pozorna sprzeczność zawarta w czterech słowach: „opętany wolnością – spętany tradycją” w pełni określa charakter działań prekursora nowej muzyki góralskiej.

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.