Potyczki Fredrowskie na Rajskiej

Nasza Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży rozpoczęła realizację zadania pn. Potyczki Fredrowskie na Rajskiej.

Celem projektu jest rozszerzenie zakresu usług biblioteki i dostosowanie ich do potrzeb czytelników, zwłaszcza młodych zagrożonych brakiem kontaktu z literaturą, zagubionych społecznie po okresie nauki zdalnej, ponadto wzmocnienie funkcji biblioteki jako ośrodka animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne.

Projekt jest odpowiedzią na ustanowiony przez Sejm Polski rok 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego, zaś rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry.

Patronat nad projektem objęła Pani Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Zaplanowano kilkanaście wydarzeń związanych z twórczością i życiem Aleksandra Fredry, będą to m.in.:

  •  gry literacko-biblioteczne “Potyczki Fredrowskie”.
  • warsztaty literackie pn. “Jak budować mosty, a nie mury. Ekologia słowa w nowym odczytaniu utworów Aleksandra Fredry”.
  • warsztaty programowania z robotami Photon.
  • warsztaty językowe pn. “Krokodyle, makówki i złote cacka - po co nam Fredro i jego pisanie”.
  • wykład o strojach z epoki Aleksandra Fredry i postaciach występujących w jego utworach połączony z pokazem kilku strojów z epoki.
  • spotkanie z Agnieszką Lisak, autorką książki pt. „Życie towarzyskie w XIX wieku”.

W trakcie wybranych zajęć młodzi ludzie zaprojektują swój fredrowski gadżet, który zostanie wręczony wszystkim uczestnikom zadania na zakończenie projektu.

Realizacja projektu pozwoli na:

  • poszerzenie kompetencji czytelniczych w zakresie XIX-wiecznej polszczyzny i ówczesnych realiów,
  • poszerzenie wiedzy o kulturze i obyczajach XIX w., wzmocnienie wykorzystania potencjału twórczego uczestników warsztatów kreatywnych,
  • wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat nowych technologii oraz programowania,
  • wykształcenie nawyku spędzania czasu wolnego z książką, przekonanie osób na co dzień mało czytających do kontaktu z literaturą i biblioteką, jako obszarem tworzenia w każdej dziedzinie nauki,

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.