Biblioteka wokół społeczności. Cykl szkoleń dla bibliotekarzy z mniejszych miejscowości
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza bibliotekarki i bibliotekarzy z Małopolski (szczególnie z mniejszych miejscowości) do udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń.
Co?
Dla pracowników bibliotek z Małopolski przygotowano cztery bloki tematyczne szkoleń:
1. Ekologia w bibliotece - praca z dziećmi i młodzieżą. 3 szkolenia w terminach: 6 września, 4 października i 8 listopada 2024 r.
2. Bibliotekarz w cyfrowym świecie - rozwój kompetencji osobistych. 4 szkolenia w terminach: 13 września, 11 października, 15 listopada i 29 listopada 2024 r.
3. Relacje i włączanie czytelników. 3 szkolenia w terminach: 2 października, 18 października i 20 listopada 2024 r.
4. Otoczenie i społeczność wokół biblioteki. 3 szkolenia w terminach: 27 września, 25 października i 28 listopada 2024 r.
Kiedy?
Szkolenia odbędą się w okresie od września do listopada 2024 r.
Gdzie?
Szkolenia odbędą się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Kto może uczestniczyć w szkoleniach?
Do udziału w szkoleniach zapraszamy wszystkich pracowników małopolskich bibliotek publicznych. Pierwszeństwo udziału w szkoleniach mają bibliotekarze, z bibliotek których siedziba znajduje się w miejscowości do 20 tys. mieszkańców.
Zasady uczestnictwa:
- Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
- Organizator szkoleń nie pokrywa kosztów dojazdu i ewentualnego noclegu uczestników.
- Uczestnik zobligowany jest do udziału we wszystkich szkoleniach w ramach bloku.
- Biblioteka może zgłosić do udziału w blokach szkoleniowych więcej niż jednego pracownika. Dodatkowy uczestnik zostanie zakwalifikowany do udział w szkoleniach w przypadku pozostania wolnych miejsc.
Jak zgłosić udział w szkoleniach?
Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie przez formularz rejestracji. Na zgłoszenia czekamy do 23 sierpnia 2024 r.
Masz więcej pytań i nie znalazłeś odpowiedzi?
Informacji w sprawie szkoleń udziela:
Łukasz Kucha
Dział Wsparcia
Sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych
WBP w Krakowie
tel. 12 37-52-236,
email: lukasz.kucha@rajska.info
Harmonogram i plan szkoleń:
Blok tematyczny: Ekologia w bibliotece - praca z dziećmi i młodzieżą.
Blok szkoleniowy poświęcony tematyce i zagadnieniom ekologicznym. W trakcie szkoleń bibliotekarze dowiedzą się jak zorganizować i poprowadzić interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz jak zachęcić najmłodszych do dbanie o naszą planetę i jej zasoby.
- Szkolenie 1. Jak zorganizować warsztaty „zero waste” dla młodzieży w bibliotece.
Termin: 6 września 2024 r. godz. 10.00-13.30.
W trakcie szkolenia bibliotekarze dowiedzą się, jak rozmawiać z młodzieżą o naszych codzienny nawykach zakupowych i prowadzeniu gospodarstw domowych. Skupią się na kreatywnych i praktycznych podejściach, które pomogą zaangażować młodzież i zachęcić ich do podejmowania ekologicznych działań, w tym do korzystania z oferty i zasobów biblioteki.
- Szkolenie 2. O bioróżnorodności w naszej codzienności. Warsztaty dla dzieci.
Termin: 4 października 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Bioróżnorodność, czyli różnorodność biologiczna jest podstawową cechą przyrody, a im bardziej zróżnicowane mamy środowisko tym lepiej ono funkcjonuje. Dlatego ochrona bioróżnorodności jest niezwykle ważna. Szkolenie pozwoli nabyć bibliotekarzom podstawowe informacje na temat bioróżnorodności. Dowiedzą się również, jak w ciekawy sposób zachęcić dzieci do jej ochrony.
- Szkolenie 3. Wody i oceany - Nasza wspólna odpowiedzialność. Warsztaty dla młodzieży.
Termin: 8 listopad 2024 r. godz. 10.00-13.30.
W trakcie szkolenia bibliotekarze poznają podstawowe zagadnienia związane z rolą wód i oceanów w funkcjonowaniu naszej planety. Nauczą się również jak rozpoznawać i badać rodzaje zanieczyszczeń wody. Udział w szkoleniu przygotuje bibliotekarzy do samodzielnej organizacji warsztatów dla młodzieży.
- Blok tematyczny: Bibliotekarz w cyfrowym świecie - rozwój kompetencji osobistych.
Blok szkoleniowy poświęcony rozwojowi umiejętności cyfrowych bibliotekarzy. Dzięki uczestnictwie poznają m.in. możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, nauczą się pracować w chmurze oraz tworzyć proste grafiki.
- Szkolenie 1. Canva od podstaw. Czyli zostań grafikiem w jeden dzień.
Termin: 13 września 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Canva to prosty i intuicyjny program do tworzenia grafik online. W kilku szybkich krokach pozwala na wykonanie profesjonalnych grafik, które można zastosować w edukacji lub w celach promocyjnych. W trakcie warsztatów bibliotekarze nauczą się m.in. jak przygotować plakat promujący spotkanie autorskie czy też stworzyć grafiki do wykorzystania w mediach społecznościowych.
- Szkolenie 2. Komunikacja Online i Media Społecznościowe dla Bibliotekarzy.
Termin: 11 października 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Social media – to dzięki nim biblioteki komunikują się ze swoimi użytkownikami i pozyskują nowych. Prezentują tam swoją działalność, informują o nadchodzących wydarzeniach. W obecnym czasie media społecznościowe cechuje duża zmienność, a zatem forma przekazu jest teraz wyjątkowo ważna. Podczas szkolenia uczestnicy będą rozmawiać o istotnych elementach związanych z promowaniem biblioteki w social media. Zostaną omówione aktualne trendy a kursanci dowiedzą się jak przygotowywać treść, aby zwracały uwagę odbiorców.
- Szkolenie 3. Sztuczna inteligencja w pracy bibliotekarza.
Termin: 15 listopada 2024 r. godz. 10.00-13.30.
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają możliwości i praktyczne zastosowanie narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji oraz dowiedzą się jak skutecznie korzystać z nich w pracy bibliotekarza. Kursanci będą mieli możliwość zgłębić umiejętność tworzenia skutecznych zapytań, które pozwalają efektywne wykorzystanie narzędzi SI w codziennych zadaniach.
- Szkolenie 4. Narzędzia Google - praktyczny warsztat pracy w chmurze.
Termin: 29 listopada 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Umiejętność swobodnego korzystania z mikrosystemu Google pozwala na lepszą organizację dokumentów, zdjęć, filmów i pozostałych zasobów cyfrowych w oparciu o te narzędzia, np. poprzez współtworzenie i łatwe udostępnianie albumów zdjęć, zbiorów filmów i pozostałych dokumentów. W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystać narzędzia Google w pracy bibliotekarza m.in. tworzyć ankiety czy pracować na wspólnych dokumentach.
Blok tematyczny: Relacje i włączanie czytelników.
Blok szkoleniowy poświęcony zagadnieniom związanym z dostępnością i otwartością w bibliotece. W trakcie szkoleń uczestnicy poznają podstawy pracy z użytkownikami ze spectrum autyzmu, dowiedzą się jak budować ofertę dostępną oraz jak przeprowadzić warsztaty dla dzieci, które pozwolą im uwierzyć w siebie.
- Szkolenie 1. Budowanie oferty biblioteki dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Termin: 2 października 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Kultura jest fundamentalnym aspektem życia społecznego i indywidualnego. Dostęp do kultury, w tym bibliotek jest elementarnym prawem każdej osoby, niezależnie od ograniczeń, z którymi musi mierzyć się na co dzień. Podczas szkolenia uczestnicy nauczą się prawidłowych, naturalnych zachowań wobec osób ze szczególnymi potrzebami oraz dowiedzą się jak budować ofertę biblioteki tak, aby była przyjazna i dostępna dla wszystkich.
- Szkolenie 2. Praca z użytkownikiem ze spektrum autyzmu.
Termin: 18 października 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Celem szkolenia jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego wspierania osób ze spectrum autyzmem w różnych obszarach życia, w tym korzystania z usług i oferty biblioteki. Szkolenie skupia się na rozwijaniu empatii, zrozumienia specyficznych potrzeb osób ze spectrum autyzmem oraz nauczaniu praktycznych strategii komunikacyjnych i interwencji.
- Szkolenie 3. Wierzę w siebie: Odkrywam swoje Talenty. Jak zorganizować warsztat dla dzieci z wykorzystaniem książek.
Termin: 20 listopada 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Motywowanie dzieci do wiary we własne umiejętności jest kluczowe dla ich ogólnego rozwoju i dobrego życia w przyszłości. Pozwala im to łatwiej radzić sobie z napotkanymi trudnościami oraz chętniej podejmować wyzwania. Ciekawym sposobem na zachęcenie dzieci do podejmowania codziennych wyzwań jest pokazanie im przygód bohaterów literackich, którzy na co dzień również borykają się z podobnymi problemami jak one. W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak przeprowadzić warsztaty dla dzieci mające na celu rozbudzenie ich wyobraźni, kreatywności oraz poczucia własnej wartości. Bibliotekarze poznają zbiór najciekawszych pozycji książkowych dla dzieci, które mogą wykorzystać do pracy z najmłodszymi czytelnikami.
- Blok tematyczny: Otoczenie i społeczność wokół biblioteki.
Blok szkoleniowy poświęcony środowisku, w którym funkcjonuje biblioteka. Uczestnicy dowiedzą się jak przeprowadzić analizę otoczenia biblioteki, poznają sposoby na zaangażowanie seniorów wokół biblioteki oraz dowiedzą się jak zorganizować w bibliotece wolontariat młodzieży.
- Szkolenie 1. Poznaj swoich sprzymierzeńców, czyli skuteczna analiza otoczenia biblioteki.
Termin: 27 września 2024 r. godz. 10.00-14.30.
Skuteczna analiza otoczenia jest fundamentalnym elementem strategii każdej organizacji, w tym również bibliotek. Dostarcza ona niezbędnych informacji i wskazówek, które pozwalają na odpowiednie kierowanie działaniami oraz dostosowywanie strategii do dynamicznego i zmieniającego się środowiska. Współczesna biblioteka powinna dobrze poznać, zarówno otoczenie bliższe, jak i dalsze, w którym funkcjonuje.
W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- jak poznać odbiorców oferty biblioteki i ich potrzeby,
- jak zidentyfikować lokalnych partnerów i osoby, które sprzyjają bibliotece
- jak zbudować z nimi trwałe relacje.
- Szkolenie 2. Senior w bibliotece. Jak włączyć seniorów w życie biblioteki.
Termin: 25 października 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Z roku na rok seniorzy stanowią coraz większą część naszego społeczeństwa. Osoby starsze mają własne potrzeby i oczekiwania. Bywa, że ze względu na wykluczenie społeczne i cyfrowe mniej chętnie korzystają z oferty różnego rodzaju instytucji, w tym bibliotek. Dlatego istotne jest, aby biblioteki aktywnie słuchały potrzeb seniorów i dostosowywały ofertę do ich oczekiwań oraz możliwości. Dzięki temu będą oni czuć się zaangażowani i mile widziani w bibliotece. Szkolenie zostanie poświęcone tematyce skutecznego włączania osób starszych w działalność biblioteki. Spotkanie pozwoli zrozumieć bibliotekarzom, jakie są specjalne potrzeby i zainteresowania seniorów oraz jak dotrzeć do nich z ofertą biblioteki.
- Szkolenie 3. Wolontariat Młodzieży w Bibliotece: Tworzenie Pozytywnych Doświadczeń.
Termin: 28 listopada 2024 r. godz. 10.00-13.30.
Nowoczesna biblioteka publiczna, jako miejsce aktywności życia społecznego, powinna zachęcać i oferować młodym czytelnikom możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć. Szkolenie ma za zadanie przygotować bibliotekarzy do organizacji i zachęcania młodych ludzi do wolontariatu w bibliotece. Uczestnicy zdobędą umiejętności niezbędne do rekrutacji, szkolenia, motywowania i efektywnego współpracowania z wolontariuszami.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.