Erasmus+
Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus).
Czy wiecie, że nasza biblioteka jest wspierana przez program Erasmus+?
Od 2022 roku realizujemy akredytowane projekty w sektorze „Edukacja dorosłych” programu Erasmus+. „Akredytowane” oznacza, że mamy stabilność finansowania do końca trwającej perspektywy finansowej, czyli do 2027 roku. W 2021 roku przedstawiliśmy wieloletnią koncepcję naszego rozwoju, tak zwany „plan Erasmusa”. Otrzymał on akredytację, dzięki czemu możemy go wdrażać w kolejnych, rocznych projektach.
Projekty polegają na organizowaniu „mobilności”, czyli specjalnych wyjazdów, podczas których nasi pracownicy zdobywają nowe umiejętności, dzielą się wiedzą i mogą się zainspirować doświadczeniem innych europejskich instytucji.
Dzięki temu, po powrocie do Krakowa, mogą zrealizować nowe, ciekawe działania – i rozszerzyć ofertę naszej biblioteki o nowe produkty, usługi, wydarzenia dla osób dorosłych.
Więcej informacji o projektach Erasmusa znajdziecie na specjalnym BLOGU
Erasmus+ Młodzież to sektor realizujący działania programu Erasmus+ skierowane do młodzieży, osób z nią pracujących oraz organizacji działających na jej rzecz, a także do firm i instytucji mogących mieć wpływ na rozwój edukacji pozaformalnej. Kontynuuje tradycje programu „Młodzież w działaniu”, realizowanego w latach 2007-2013.
European Voluntary Service (EVS) – to Akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną.
Projekt „EVS: Together = Furhter – Meet me in the library 2019-2020” realizowany jest w porozumieniu partnerskim Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM. Ze strony biblioteki projektem koordynuje Dział Edukacji, Nauki i Badań.
Do tej pory we wszystkich edycjach projektu odbyło się 2443 spotkań w 173 cyklach, w których uczestniczyło ok. 2350 osób. Zajęcia prowadziło łącznie 27 wolontariuszy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji.
Dzięki projektowi WBP w Krakowie miała przyjemność gościć wolontariuszy z Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec, którzy realizując zadania ujęte w projekcie „Meet me in the library” promowali kulturę swoich krajów spotykając się z chętnymi oraz prowadząc w Bibliotece konwersacje w językach hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim i angielskim.
Wiecej informacji o działaniu wolontariuszy znaleźć można na BLOGU