Zajęcia dla seniorów

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

Uczestników szkoleń zapraszamy do wypełnienia ankiety:


SZKOŁA @KTYWNEGO SENIORA ZAPRASZA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla Seniorów organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Aby wziąć udział w zajęciach należy:

1.    Wybrać z poniższej listy interesujące zajęcia,

2.    Wypełnić elektroniczny formularz zapisu,

3.    Posiadać wiek 50+,

4.    Posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników w głównym budynku Biblioteki i w Artetece.

Po terminie nadsyłania zgłoszeń, na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

Zgłoszenie do Szkoły @ktywnego Seniora

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji o wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Formularz zgłoszeniowy

  • Spotkania Sekcji Krajoznawczej

Jeśli lubią Państwo dowiadywać się różnych rzeczy o otaczających nas krajobrazach, obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej, dawnych i nowych wytworach działalności człowieka. Jeśli interesuje Państwa, co znajduje się w najbliższej okolicy, w regionie, w kraju i poza jego granicami. Jeśli pragną Państwo poświęcić temu swój czas i wysiłek. Jeśli POZNAJĄC potraficie Państwo POLUBIĆ – to zapewne można Was zaliczyć do grona osób, które określamy mianem KRAJOZNAWCÓW.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie proponuje Państwu udział w Sekcji Krajoznawczej, działającej w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora.

Spotkania to okazja do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenie się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do zawarcia ciekawych znajomości, nawiązania współpracy z innymi krajoznawcami, wymiany doświadczeń. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie: czy koniecznie trzeba wędrować, aby być krajoznawcą?

Osoby biorące udział w zajęciach Sekcji Krajoznawczej powinny posiadać gotowość do bycia krajoznawcą i aktywnego włączenia się w pracę sekcji (przygotowanie programu wycieczki z wykorzystaniem zasobów Biblioteki i internetu, prowadzenie dokumentacji zajęć przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych, opracowanie posiadanej dokumentacji i umieszczenie jej na prowadzonym przez Sekcję blogu).

Terminy: czwartki, godz., 10.00-12.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

  • Spotkania Sekcji Plastycznej

Jeśli lubią Państwo malować, wycinać, szyć, rysować, wyszywać lub spędzać wolny czas w jakiejś innej „artystycznej” formie. Macie głowy pełne pomysłów, chcecie je realizować i podzielić się z innymi. Chcecie stworzyć „coś z niczego”, wykorzystać na nowo niepotrzebne materiały – zapraszamy na zajęcia sekcji plastycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na spotkaniu będzie można porozmawiać o technikach, wymienić się pomysłami, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, oryginalnego. Tworzenie w grupie jest o wiele przyjemniejsze niż samemu.

Terminy: wtorki, godz., 13.00-15.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

  • Zespół Poetycko Muzyczny S@S

Zespół działa od 2009 roku.  Zapraszamy osoby, które chca spędzić wolny czas przygotowując repertuar występów, lubią kontakt z publicznością, umieją grać na instrumentach. Jest okazja wlączyć się w oryginalne działanie, mające niepowtarzalny klimat. Oferta dla aktywnych, "artystycznych dusz". 

Terminy: poniedziałki godz. 11.00-13.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

CZYM JEST LIBERATURA?

Czym jest Liberatura?  (zajęcia dla uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku)

Wykłady poświęcone historii i analizie zjawiska liberatury. Według definicji, Liberatura to sposób pisania, "w którym materialna i graficzna forma książki stanowi integralny składnik działa literackiego. Wszystkie elementy tak pojętego dzieła są podporządkowane wizji autorskiej." Twórcą pojęcia i jego pierwszym teoretykiem był Zenon Fajfer w 1999 roku. W trakcie prelekcji uczestnicy poznają wybrane przykłady ilustrujące zjawisko oraz zapoznają się z głównymi zagadnieniami literaturoznawstwa współczesnego.

Proponowane tematy:

- Liberatura: gatunek literacki, czy książka artystyczna – historia pojęcia i jego metodologiczne zastosowania

- James Joyce - podstawowe cechy liberackie "Finneganów Trenu"

- Wiersz emanacyjny, czyli o metodzie Zenona Fajfera

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 60 osób

Rezerwacje: Arteteka WBP w Krakowie, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

BRYDŻ DLA SENIORÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach Sekcji gier S@S zaprasza na bezpłatne spotkania dla miłośników gier towarzyskich i karcianych. Na zajęciach przedstawione zostaną zasady gry w brydża (punktacja, elementarne taktyki, użyteczne terminy).

Brydż od podstaw

Termin: poniedziałki (co tydzień) od 19 września 2022 r.
Godzina: 11.00-16.30
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 245
Prowadzący: Ryszard Dziedzic, trener, pasjonat gry w brydża, laureat licznych turniejów brydżowych.

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Brydż dla zaawansowanych

Termin: czwartki (co tydzień) od 8 września 2022 r.
Godzina: 15.00-18.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 232
Informacja: tel. 12-37-52-238

Osoby biorące udział w zajęciach sekcji powinny posiadać:

Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników (parter, pok. nr 6) i Artetece WBP w Krakowie ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego – I piętro).
Dobry humor i pozytywne nastawienie.
Wiek 50+.
W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

 

KOMINIKUJĘ, WIĘC JESTEM - WARSZTATY EFEKTYWNEJ KOMUNIKACJI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych spotkań: Komunikuję, więc jestem — warsztaty kompetencji interpersonalnych.

Zajęcia będą miały częściowo charakter warsztatowy. Teoretyczne podstawy omawianych zagadnień (m.in. autoprezentacja, komunikacja werbalna i niewerbalna, aktywne słuchanie, rozwiązywanie konfliktów, negocjacje) będą mieli Państwo okazję wykorzystać w różnorodnych ćwiczeniach. W ramach wydarzenia odbędzie się 5 spotkań stacjonarnych, po dwie godziny każde, gdzie w przyjaznej i sprzyjającej atmosferze będą Państwo rozwijać swoje kompetencje komunikacyjne.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników i w Artetece WBP w Krakowie,
Pozytywne nastawienie i otwarty umysł,
Wiek 50+.
Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
Rajska 1, II piętro, sala 232

Termin (wtorki):
9, 16, 23 maja 2023 r.,
6, 13 czerwca 2023 r.

Godzina: 15.30-17.30

Zapisy: Formularz zapisów

Prowadzące: Hanna Lupierz i Polina Mazur (wolontariuszki WBP w Krakowie)

Hanna Lupierz jest studentką psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Radość i energię do działania daje jej kontakt z drugim człowiekiem. Lubi ceramikę, beletrystykę  i przejażdżki rowerowe po Krakowie.

Polina Mazur jest studentką zarządzania międzynarodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuję się nauką języków obcych, jest miłośniczką kotów. Lubi podróżować i poznawać nowych ludzi dookoła świata.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Przewidywany plan warsztatów*

Spostrzeganie siebie i innych
1. Jak powstaje obraz siebie?
2. Zdrowy obraz siebie — jaki jest i  jak do niego dążyć?
3. Prezentacja „Ja”: sterowanie tożsamością
4. Techniki autoprezentacji
5. Tendencje w postrzeganiu innych — czy nasze atrybucje są poprawne?

Komunikacja werbalna i aktywne słuchanie
1. Język jako narzędzie
2. Jak mówić, żeby nas słuchali?
3. Aktywne słuchanie, czyli kluczowy element efektywnej komunikacji
4. W przestrzeni internetowej: slang internetowy

Komunikacja niewerbalna
1. Cechy komunikacji niewerbalnej
2. Jakie są jej funkcje?
3. Rodzaje komunikatów niewerbalnych
4. Różnice kulturowe
5. W przestrzeni internetowej: emotikony

Konflikty
1. Czym jest konflikt?
2. Jak powstają konflikty?
3. Rodzaje konfliktów
4. Fazy konfliktów
5. Jak rozwiązywać konflikty?

Negocjacje
1. Negocjacje jako alternatywny sposób rozwiązywania konfliktów
2. Techniki wywierania wpływu
3. Podstawy skutecznej negocjacji
4. Gry symulacyjne

*Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy.

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.