101. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej na Rajskiej

W czerwcu odbyły się obchody 101. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, zorganizowane wspólnie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Fundację Wisławy Szymborskiej

Wydarzenie rozpoczęło się wernisażem dwóch wystaw poświęconych Noblistce. Pierwsza z nich, „Sto lat! Szymborska”, zaprezentowana na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ukazuje najważniejsze etapy życia poetki oraz jej twórczość poprzez 25 plansz, zawierających cytaty, wyklejanki, rysunki dziecięce i fragmenty niepublikowanych utworów. Wystawę przygotowała Joanna Gromek Illg, a za jej wizualną stronę odpowiadał artysta grafik Witold Siemaszkiewicz. Druga wystawa, „Życie na poczekaniu Wisława Szymborska”, znajdująca się na pierwszym piętrze Biblioteki, prezentuje osobiste pamiątki, przedmioty codziennego użytku i bibeloty związane z życiem i twórczością Noblistki. Obie wystawy można oglądać do 31 października br.

Równolegle z wernisażami, uczestnicy mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Odbyły się literackie spacery śladami Wisławy Szymborskiej. Spacery przybliżyły uczestnikom biografię poetki, podkreślając jej związki z Krakowem oraz wpływ miasta na jej twórczość.

W tym samym czasie Zarząd Zieleni Miejskiej zaprosił na spacer edukacyjny po Parku im. Wisławy Szymborskiej, zatytułowany „Przycinajmy z umiarem”, który zakończył się warsztatami kolażu inspirowanymi twórczością Noblistki.

W Zielonej Czytelni Biblioteki odbył się Kiermasz książek i winyli wycofanych ze zbiorów bibliotecznych. Równocześnie, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami prowadziło akcję adopcyjną, poprzedzoną zbiórką karmy, kocy i innych niezbędnych przedmiotów dla zwierząt.

Obchody wzbogaciły również warsztaty artystyczne „Pocztówki – Widokówki  – wakacyjne układanki”, na których uczestnicy mogli tworzyć własne kolażowe pocztówki, inspirowane pasją Szymborskiej do wycinanek z gazet. Odbyły się również warsztaty szkicowania, które poprowadziła dr Daria Rzepiela, specjalistka z zakresu sztuk wizualnych. Punktem wyjścia do warsztatów były fragmenty poezji Szymborskiej. 

Wydarzenie to, obejmujące szereg atrakcji, przyciągnęło licznych miłośników twórczości Noblistki i stało się okazją do wspólnego świętowania i refleksji nad jej dorobkiem literackim.

Całość wydarzenia została zorganizowana dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej, przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Patronat nad obchodami objęła Biblioteka Narodowa.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.