Szkolenia dla bibliotekarzy w projekcie "Skoncentrowani na czytaniu. Ułatwiamy i zwiększamy dostęp do książki"

Zapraszamy do udziału w cyklu szkoleń “Skoncentrowani na czytaniu”.

Projekt przewiduje sześć spotkań: 1 online i 5 stacjonarnych w WBP w Krakowie, na przestrzeni września-października-listopada-grudnia 2024.

Cel projektu to dać bibliotekarzom wiedzę i narzędzia do pracy z użytkownikami nad ułatwianiem czytania. To jedyna droga, by odzyskać dla wielu ludzi kontakt  z książką i zatrzymać ubywających użytkowników bibliotek.

Dlaczego?

Środowisko życiowe (praca, rozrywka) i edukacyjne (szkoła) coraz bardziej wpływają negatywnie na kompetencje czytelnicze, a konsekwencje tego to obniżanie umiejętności poznawczych: dekoncentracja, zmęczenie, wtórny analfabetyzm. Zmniejsza to przyjemność czytania, chęć sięgania po literaturę, rozumienie tekstu, analityczne myślenie.

Planowany program szkoleń dla bibliotekarzy przechodzi płynnie od teorii poprzez dyscyplinarne wykorzystanie nabywanych umiejętności (szkolenia, warsztaty),
aż do kreowania własnych rozwiązań i metodologii.

Kreowanie potrzeb czytelniczych będzie zupełnie nieskuteczne, jeśli nie zadbamy w pierwszym rzędzie o kompetencje odbiorców pozwalające w ogóle wejść w obszar czytelniczy. Uważamy, że właśnie taka powinna być reakcja bibliotek na zmiany w społecznościach lokalnych, jak i podejście do wyzwań nowych technologii.

Dlaczego biblioteki powinny działać w tym obszarze, skoro od wielu lat pracujemy na wizerunek biblioteki otwartej na inne potrzeby - bycie “trzecim miejscem”, szerokie rozumienie wsparcia edukacji czy animacji kulturalnej?

Po prostu nie można zapomnieć, że nadal podstawowy obszar działania biblioteki to praca z tekstem. A jeżeli okoliczności sprawiają, że jest to utrudnione, trzeba pomyśleć o tym, jak problem przezwyciężyć.

Dla kogo?

Zapraszamy osoby pracujące w małopolskich bibliotekach, które są gotowe wziąć udział w całym cyklu szkoleniowym: 5 spotkaniach w Krakowie i 1 wydarzeniu online.

Co?

1. A Wykład inaugurujący: wprowadzenie w neurobiologię czytania

Co się dzieje w naszych głowach, kiedy czytamy? Jakie zmysły biorą udział w tych procesach - czy wystarczy wzrok? Dlaczego Instytut Karolinska (przyznający Nagrody Nobla) zarekomendował szwedzkiemu rządowi rezygnację z e-podręczników? Czy mamy jakieś naprawdę twarde dowody na pożyteczność czytania - poza ogólnymi stwierdzeniami, że poszerza słownictwo, horyzonty itp? I w końcu: czy da się “zhakować” mózg, żeby czytanie było łatwiejsze i przyjemniejsze?

termin: 5 września (czwartek); wydarzenie online

1. B. Jak się bawić z maluchami, żeby wspierać rozwój mowy?

Zaczniemy od naj-najów. Skuteczną naukę czytania poprzedza rozwój mowy i rozumienie języka - co zaczyna się, z grubsza szacując, 3 miesiące przed narodzinami! Jak możemy pomóc małym dzieciom - oraz ich rodzicom - w tym ważnym procesie?

Celem szkolenia jest przekazanie nowych sposobów na organizację zajęć dla najmłodszych dzieci (1-3 l.). Poznacie metody konstruowania scenariuszy zajęć, podczas których - przy wykorzystaniu książek z popularnych dziecięcych serii - wspiera się rozwój mowy małych dzieci.

Zajęcia kulturalno-edukacyjne, szczególnie te bezpłatne, dla tzw. naj-najów (oraz młodych rodziców) są domeną największych miast, dlatego wprowadzenie ich w mniejszych ośrodkach to szansa dla bibliotek na nowe grupy odbiorców i wizerunek instytucji
“dla każdego”. Po wprowadzeniu takiej oferty do bibliotek, obecni na zajęciach opiekunowie zobaczą, w jaki sposób sami mogą wprowadzać dzieci w świat literatury.

termin: 5 września (czwartek); wydarzenie online

2.  Warsztat: Spokój, koncentracja, uważność - jak uzupełnić zajęcia dla dzieci i młodzieży o ćwiczenie ważnych kompetencji?

Nasz projekt poprzedziliśmy badaniem (być może braliście w nim udział), w którym wiele osób z Was wskazało, że zdekoncentrowani, nadaktywni użytkownicy (np. dzieci
na warsztatach - ale nie tylko one) jest sporym wyzwaniem w Waszej pracy. Chcemy ułatwić Wam nieco zapanowanie nad takimi sytuacjami.

Celem szkolenia jest przekazanie:

  • informacji na temat różnorodnych technik wyciszania, koncentrowania się na zadaniach, uważności na bodźce zewnętrzne i reakcje wewnętrzne
  • wiedzy jak przeprowadzać takie ćwiczenia
  • kiedy i komu włączać je do programu zajęć dla dzieci w różnym wieku/młodzieży.

Dzięki temu będziecie mogli sobie poradzić w sytuacjach, w których:

  • scenariusz zajęć wymyka się spod kontroli ze względu na dynamikę grupy
  • chcą zwiększyć efektywność uczestników podczas zajęć, wydobyć potencjał grupy
  • niektórzy uczestnicy zajęć są zestresowani, wymagają większej uwagi, pojawiają się negatywne emocje

termin: 8 października 2024 (wtorek)

3. Ruch dla koncentracji, ruch dla motywacji

Chociaż “aktywne uczenie się” nie polega wprost na aktywnościach fizycznych, to ruch jest
i tak bardzo ważny w naszym życiu - a mamy go zdecydowanie za mało! Warsztaty oparte na pedagogice cyrku  będą prezentowały ruchowe zabawy integracyjne oraz na skupianie uwagi, które mogą stanowić dla Was doskonałą bazę, wstęp do różnych zajęć edukacyjnych.

Podczas zajęć poznacie:

  • jak w bezpieczny sposób wprowadzić elementy zabaw ruchowych dla różnych grup wiekowych,
  • jakie ćwiczenia proponować osobom o różnych typach osobowości i potrzebach integracyjnych.

temin: 21 października 2024 (poniedziałek)

4. Warsztat: Elementy terapii integracji sensorycznej - sami wyposażamy bibliotekę

Wraz z rosnącym współczynnikiem diagnoz rośnie też świadomość na temat zaburzeń integracji sensorycznej, które są sporą przeszkodą dla dobrego funkcjonowania osób nieneurotypowych.

Celem szkolenia jest pokazanie, że zachowanie niektórych osób - zwłaszcza dzieci - w naszym otoczeniu, odbierane jako niegrzeczne/uciążliwe, może mieć związek
z nieprawidłową integracją sensoryczną (niewłaściwym przetwarzaniem zewnętrznych bodźców). Zadbanie o lepszą współpracę z nimi jest możliwe poprzez świadomość tematu i akceptację (ta jest najważniejsza!), jak też stworzenie odpowiednich warunków: proponowanie określonych aktywności, aranżację przestrzeni, wyposażenie w odpowiednie pomoce. Takie pomoce można wykonać samodzielnie lub użyć prostych, dostępnych i tanich narzędzi w kreatywny sposób - i włączenie je np. do programów edukacyjnych w naszych bibliotekach. Ważna jest jedynie wiedza dlaczego, w jakim celu je stosować i jak to robić - i na tym skupi się szkolenie.

temin: 4 listopada 2024 (poniedziałek)

5. Komunikacja perswazyjna: jak przekonać innych, że nasza idea jest właśnie dla nich

To szkolenie dla wszystkich tych, którym kiedykolwiek nie udało się przekonać drugiej strony dyskusji do swoich racji.

Bezskutecznie próbujecie zachęcić stałą czytelniczkę romansów do ambitniejszej lektury?
W trakcie spotkania DKK zanosi się na “walkę na noże” pomiędzy klubowiczami? Usłyszeliście w odpowiedzi na swój pomysł: “nie, bo nie”? Na imprezie towarzyskiej ktoś przekonuje, że czytanie to strata czasu i pieniędzy (albo, co gorsza, burmistrz ma takie poglądy…)?

Celem szkolenia jest podniesienie umiejętności bibliotekarzy w trudnej sztuce przekonywania. W naszym badaniu 80% bibliotekarzy stwierdziło, że tylko w pewnym stopniu udaje im się być rzecznikiem czytelnictwa, a 12% przyznało, że nigdy nie udało im się przekonać dyskutantów lub że w ogóle nie próbowało.

Na szkoleniu dowiecie się:

  • jak powstają opinie i stanowiska,
  • jak powstaje spór pomiędzy przekonaniami,
  • jak identyfikować bariery poznawcze w przekonywaniu,
  • wyćwiczycie argumentowanie w strukturze LEAP i SExII.

termin: 18 listopada (poniedziałek)

6. Moderowana narada strategiczna

Celem narady jest:

  • wykorzystanie zdobytej podczas szkoleń wiedzy dotyczącej wpływu kultury czytelniczej na życie osobiste i społeczne oraz wyćwiczonych umiejętności skutecznego argumentowania, żeby stworzyć mapę tych problemów związanych z czytelniczymi kompetencjami, którymi biblioteki chciałyby zająć się w pierwszej kolejności,
  • zaproponowanie gotowych pomysłów na biblioteczne zajęcia z wykorzystaniem elementów wspierających rozwój podstawowych kompetencji czytelniczych.

Narada będzie moderowana przez koordynatorkę projektu, z wykorzystaniem metod warsztatowych.

Jak finał, to z przytupem! Będziemy mieli dla Was bonus w postaci towarzystwa Małgorzaty Spasiewicz-Bulas, ilustratorki i graphic recorderki współpracującej z organizacjami kultury, która na żywo będzie przekształcała pojawiające się pomysły w grafiki. Dostaniecie rysunki przez nią opracowane (w formie elektronicznej) i będziecie mogli od tej pory wykorzystywać je dowolnie w swoich bibliotekach, np. przy realizacji zajęć inspirowanych projektem czy komunikacji wizualnej z odbiorcami Waszych usług.

termin: 2 grudnia 2024 (poniedziałek)

Na zakończenie wyposażymy Was w listę “lektur nadobowiązkowych” związanych z poruszanymi zagadnieniami. To pozwoli Wam samodzielnie pogłębiać tematy, które  są dla Was ważne.

Jak przekonać swojego Dyrektora_Dyrektorkę?

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji argumentów, które przekonały recenzentów naszego projektu.

REZULTATY JAKOŚCIOWE

Chcemy, żeby w rezultacie naszego projektu reprezentanci 20 bibliotek z województwa małopolskiego umieli:

  • projektować nową ofertę dla swoich użytkowników, która zachęci do korzystania z bibliotek
  • wspierać rozwój mowy w grupie najmłodszych odbiorców
  • wspierać czytanie ze zrozumieniem w grupach odbiorców: starsze dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
  • wzbogacać programy wydarzeń dla użytkowników o elementy ułatwiające rozwój funkcji poznawczych i kompetencji czytelniczych
  • dawać praktyczne wskazówki jak znaleźć czas na czytanie i przychodzenie do biblioteki
  • być przekonującymi rzecznikami czytelnictwa jako najlepszej ścieżki rozwoju osobistego
  • rozszerzać swoją wiedzę na temat wpływu czytania na człowieka

Biblioteki, których pracownicy będą odbiorcami projektu, zyskają:

  • kadrę przeszkoloną w cyklu o bogatym, interdyscyplinarnym programie
  • nowe możliwości i narzędzia do pracy ze swoimi odbiorcami
  • wymianę doświadczeń między bibliotekami
  • nowe spojrzenie na przeszkody stojące przed osobami, które nie są użytkownikami bibliotek/nie są zainteresowane czytaniem
  • dobranie adekwatnych sposobów na przekonanie tych osób do wejścia w interakcję z biblioteką/książką
  • spojrzenie środowiska lokalnego na bibliotekę jako instytucję empatyczną, ułatwiającą kontakt z kulturą, wspierającą edukację, dbającą o rozwój indywidualny i potencjał intelektualny każdego członka społeczności lokalnej
  • wyższe wskaźniki czytelnictwa/korzystania z usług bibliotecznych

REKRUTACJA TRWA DO 23 SIERPNIA 2024 (PIĄTEK) - ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIA TUTAJ

Chcesz dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z Działem Wsparcia Sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie: tel. 12 3752236

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.