Aktualności

Książka i róża - Aktualności

XXIII Edycja (2024) ROZWIŃ

23. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Już po raz 23 spotkaliśmy się na Małopolskich Dniach Książki "Książka i Róża”. Tegoroczne święto osnute było wokół ludowości i obrzędowości.  

Zaprosiliśmy czytelników na  warsztaty „Legendy polskie” oraz „Tradycje Krakowa i Małopolski”. Na pierwszych zajęciach, prowadzonych przez Annę Kaszubę-Dębską rozmawialiśmy o ludowych wierzeniach i postaciach, takich jak Dziwożony, Krasnale, Boboki, Baby wodne i inne. Dzieci, wspólnie z rodzicami wykonały Żadanicę, czyli lalkę motankę, spełniającą według dawnych ludowych wierzeń życzenia.

Podczas zajęć „Tradycje Krakowa i Małopolski” nasi najmłodsi czytelnicy zapoznali się z tradycją i kulturą Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania poznali ciekawostki związane z Krakowem oraz wykonali własne ozdoby z motywami regionalnymi.

Wtorek, 23 kwietnia przebiegał pod znakiem gry terenowej „Tajemnice małopolskich włościan”. Uczniowie szkoły podstawowej zabrani zostali w fascynującą podróż po malowniczych zakątkach Małopolski, przenosząc się wprost do realiów przełomowego dzieła Stanisława Reymonta "Chłopi". Gracze wcielili się w role mieszkańców lipieckiej wsi, odkrywając na nowo piękno i trudy życia na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez serię zadań i zagadek, inspirowanych kultową powieścią, uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję do pogłębienia swojej wiedzy o epoce, kulturze i tradycjach regionu, jednocześnie bawiąc się i rywalizując. Gra zakończyła się wielkim finałem, gdzie najlepsze drużyny zostały nagrodzone.

Ostatni dzień Małopolskich Dni Książki to finał konkursu „Drzewo Recenzji – warto, czy nie warto przeczytać…” Mottem przewodnim tegorocznej edycji był cytat z utworu „Preludium” Czesława Jankowskiego:  „Na listku róży dzieje zwykłej treści opiszę, …….” Na konkurs wpłynęło 145 prac, a jury przyznało 26 nagród i wyróżnień. Ponadto tego dnia organizatorzy wydarzenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zachęcali osoby podróżujące koleją do czytania, rozdając im książki.

W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

ZWIŃ

XXII Edycja (2023) ROZWIŃ

Miejska Biblioteka Publiczna w Bukownie

Miejska Biblioteka Publiczna w Bukownie po raz kolejny bardzo chętnie przystąpiła do akcji "Książka i róża". Tym razem zorganizowaliśmy wystawę książek, które miały w tytule słowo "róża" oraz zajęcia dla dzieci w ramach Klubu Motyli Książkowych, podczas których wykonaliśmy papierowe róże oraz zakładki do książek z motywem róży. Papierowe upominki rozdaliśmy 22.04.2022 r. W ramach akcji zaproponowaliśmy również bookcrosing czyli wymianę książek wśród Czytelników. W holu głównym Biblioteki Czytelnicy, mogli zostawiać i zabierać książki na specjalnie do tego przeznaczonym regale.

Wszystkie działania spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Cieszymy się, ponieważ dzięki tej akcji możemy rozwijać zainteresowanie literaturą i nowościami wydawniczymi.

22. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Województwem Małopolskim zapraszają, w dniach 18-27 kwietnia, na 22. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie tegoroczne działania realizuje pod hasłem „Akcja-Relacja” zapraszając na spotkania dotyczące relacji, emocji, uczuć o których tak łatwo zapomnieć przy dzisiejszym szybkim tempie życia.

  • Ratunku, moje dziecko mnie nie słucha!

gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

kiedy: 18.04.2023, godz. 17.00

Warsztaty jak nawiązać współpracę z dzieckiem i wprowadzać zasady z szacunkiem i miłością.

Jak wyglądają Twoje relacje z dziećmi? Masz dużo energii, sił do działania, nowe pomysły na budowanie więzi? Wszystko idzie zgodnie z planem? Czy jednak entuzjazm zastąpiło zmęczenie i funkcjonowanie na autopilocie, a kolejny dziecięcy “foch” sprawia, że reagujesz krzykiem albo myślisz sobie “Nie ogarniam…”? Bez względu na to, w jakiej sytuacji ze swoją rodziną aktualnie się znajdujesz, chcemy zaproponować Ci poznanie Pozytywnej Dyscypliny, metody wychowawczej, która oferuje kilkadziesiąt konkretnych narzędzi do zastosowania w tworzeniu lepszych relacji rodzinnych.

Prowadzenie:

Joanna Malisz-Swęd - pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, nauczycielka języka polskiego. Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców oraz członkini Positive Discpline Association (PDA).
Monika Pietruszka - pedagog, tearapeuta pedagogiczny, Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców, członkini Positive Discpline Association (PDA).
Rezerwacja: tel. 12 37-52-256

  • Spotkanie z czytelnikami w Kolejach Małopolskich – 21 kwietnia, godz. 10.00 trasa Kraków-Wieliczka-Kraków - podróż koleją umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.
  • Lotna Czytelnia

gdzie: Planty Krakowskie

kiedy: 21 kwietnia, godz.12.00–15.00

Wielu z Was z pewnością zna charakterystyczny, wypełniony książkami, biały rower cargo krążący po Plantach i częstujący literaturą! Lotna Czytelnia, bo o niej mowa, na stałe wpisała się w krajobraz ciepłych krakowskich dni. Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), do roweru (jeśli akurat nas spotkasz), bądź przekazać komuś innemu. Tym razem w rowerze znajdziecie również książki o emocjach, relacjach i uczuciach.

  • Warsztaty Dogoterapii

gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

kiedy: 22.04.2023, godz. 10.00 (grupa I), godz. 11.00 (grupa II)

Biblioteka na Rajskiej to bez cienia wątpliwości miejsce zwierzolubne. Wszystkie istoty i te mniej i bardziej kudłate mają w naszych sercach specjalne miejsce! Z okazji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" chcemy zaproponować dzieciom udział w wyjątkowych warsztatach. Wyjątkowych, bo i goście nieprzeciętni i temat ważny. W tym roku hasło przewodnie święta książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie brzmi "Akcja-relacja", a jednym z ciekawych i inspirujących pól do poznania lub odkrycia na nowo jest więź między człowiekiem a zwierzęciem.

Zaplanowaliśmy dwa spotkania różne w swym przebiegu i charakterze, ale połączone wspólnym założeniem, celem i naszym głębokim przekonaniem o wyjątkowości i sile pozytywnego oddziaływania na uczestników płynącej już z samej obecności psa. Naszym pierwszym gościem będzie Bona - pies terapeuta, czekoladowa, rodowodowa suczka rasy labrador retriever. Pies o łagodnym charakterze, kochający ludzi, zwierzęta i pełną miskę! Na drugim spotkaniu będzie rządził Perki - także pies terapeutyczny, ale rasy husky. Energetyczny, żywiołowy, przyjacielski, uwielbiający ludzi i ich towarzystwo.

Chcemy pokazać, na czym polega praca z psem terapeutycznym i jak cenne mogą być spotkania z nim. Dzieci będą mogły na własne oczy przekonać się, jak duży potencjał tkwi w psich umiejętnościach, ale także nauczyć się w pełni szanować potrzeby i przestrzeń czworonoga.

Warsztaty poprowadzą certyfikowani dogoterapeuci, od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą. 

Zapisy: https://forms.gle/uC6oorm8cW9LoxCJ8

  • Tatowie – z pisarzem Leszkiem Talko rozmawia Łukasz Wojtusik

gdzie: sala 53 (parter)

kiedy: 22.04.2023, godz. 16.00

Leszek Talko - pisarz, felietonista. Sławę przyniosły mu pisane wspólnie z żoną Moniką Piątkowską cykle felietonów "Po robocie przy sobocie" i "Małżeński przegląd prasowy Talków" zebrane w książkach "Talki w wielkim mieście" oraz "Talki z resztą". Ojciec dwójki dzieci. Swoje rodzicielskie doświadczenia opisał w książkach "Dziecko dla początkujących", "Dziecko dla średnio zaawansowanych", "Dziecko dla profesjonalistów" i "Dziecko dla odważnych" oraz serii "Pitu i Kudłata".

O kłopotach i radościach związanych z byciem tatą rozmawiać z Leszkiem Talko będzie Łukasz Wojtusik – dziennikarz, człowiek sceny, autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Prowadzi autorski podcast literacki „Alfabet Wojtusika”.

  • Ech te emocje!

gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

kiedy: 22.04.2023, godz. 16.00

Czy emocje wybuchają,a uczucia się mieszają? Czy relacje się zrywają, jeśli wcześniej się splątają? Gdzie masz szukać odpowiedzi? W bibliotece, tej dla dzieci!

Spotkanie o emocjach, relacjach i uczuciach poprowadzi Jola Kogut. Na co dzień pracuje ze studentami dziennikarstwa UPJPII, w niedziele prowadzi Klub Twórczych Odkryć w Teatrze KTO.

Zapisy: https://forms.gle/6ymPfQC4TdEkCwoi7

  • Dlaczego tak trudno zrozumieć własne dziecko? Neurobiologia konfliktu z nastolatkiem – wykład otwarty prof. Marka Kaczmarzyka

gdzie: Arteteka WBP w Krakowie

kiedy: 24.04.2023, godz. 17.30

Prof. Marek Kaczmarzyk - biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.

  • O kryminałach, relacjach i tatuażach z pisarką Gają Grzeorzewską oraz tatuażystą rozmawia Anna Czarnota

gdzie: Arteteka WBP w Krakowie

kiedy: 27.04.2023, godz. 18.00

Gaja Grzegorzewska - autorka prozy kryminalnej, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru (2011). Autorka takich min. takich pozycji jak: Żniwiarz,  Topielic, Betonowy pałac, Kamienna noc.

Małopolskie Dni Książki Książka i Róża w Chrzanowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie po raz 19. Wzięła udział w Małopolskich Dniach Książki Książka i Róża. W programie nie zabrakło zarówno wydarzeń w realu jak i online. Wszystkie realizacje miały na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę książki i biblioteki w edukacji i spędzaniu czasu wolnego.

Jak co roku 23 – 24 kwietnia obchodziliśmy Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”.

Już po raz dwudziesty pierwszy w naszym regionie Małopolski odbyło się wielkie święto wszystkich moli książkowych.

Geneza obdarowywania się książką i różą pochodzi z Katalonii, gdzie dzień 23 kwietnia obchodzony jest hucznie jako święto narodowe i dzień jego patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych. Tak też było u nas w bibliotece. W ramach promocji czytelnictwa, zorganizowaliśmy różnego rodzaju atrakcje (również online).

ZWIŃ

XXI Edycja (2022) ROZWIŃ

21. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Już po raz 21 spotkaliśmy się się na Małopolskich Dniach Książki “Książka i Róża”! W tym roku mogliśmy w końcu z ulgą odetchnąć i spotkać się na żywo. Jednak domatorzy lubiący domowe zacisze, także znaleźli coś dla siebie w tegorocznym programie festiwalu!

Patronką roku 2022 została ustanowiona decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej niesamowita kobieta, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata - Wanda Rutkiewicz. To właśnie ona jako pierwsza zdobyła szczyt K2 (pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski), a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz postanowiliśmy tegoroczne Dni Książki poświęcić czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej - górom.

SPOTKANIE Z JĘDRZEJEM PASIERSKIM

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczęliśmy od spotkania z Jędrzejem Pasierskim - autorem thrillera “W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: “Dom bez klamek”, “Roztopy, Czerwony świt”, “Kłamczuch i Gniazdo”.

W jednym z wywiadów wyjaśnił, skąd wzięło się jego zamiłowanie do gór: W dużej mierze jest to kraina mojego dzieciństwa i lubię się w niej zanurzać. Z punktu widzenia pisarskiego oferuje zaś cudowną różnorodność: mniejsze i większe wioski, bogate plenery, ciekawą historię i obyczajowość, Gorlice, lokalną kulturę… długo mógłbym jeszcze wymieniać. Jest to literacko wdzięczna sceneria, a do tego góry zawsze były bardzo „kryminalne”.

WWRAJSKA. GOŚĆ SPECJALNY ANNA KAMIŃSKA

Doskonale znana wszystkim seria WWRajska w tym miesiącu gościła specjalną osobę! Anna Kamińska to autorka bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, oraz himalaistki Haliny Krüger –Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej”, wszystkie biografie spod pióra tej pisarki ukazały się w Wydawnictwie Literackim.

Łukasz Wojtusik oraz Marcin Wilk zadali Annie Kamińskiej pytania dotyczące jej twórczości literackiej oraz pracy pisarza. Gospodarze spotkania porozmawiali także o książkach, których tytuły mogliście znaleźć wcześniej w wydarzeniu na Facebooku.

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY

Warsztaty przeznaczone dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie spotkania uczestnikom zostało zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać, jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście, znalazły się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów, chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty.

Na koniec spotkania uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na https://quizizz.com.

Zajęcia poprowadziła Monika Krawczyk, pracownik WBP w Krakowie, z wykształcenia bibliotekoznawca, której ogromną pasja są góry.

SPOTKANIE Z BEATĄ SABAŁA ZIELIŃSKĄ

Beata Sabałą Zielińską - rodowita góralką, publicystka, dziennikarka radiowa, autorka i współautorka książek o Zakopanem. Wśród jej zainteresowań literackich znajdują się przede wszystkim góry, a każdy fan wędrówek po szlakach zna "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" i "Pięć Stawów. Dom bez adresu", które wyszły spod jej pióra. Rozmowę z autorką poprowadził niezastąpiony Łukasz Wojtusik.

WYSTAWA "JEST W GÓRACH TYLE PIĘKNA I W TYLU POSTACIACH, ŻE TRUDNO TO WYRAZIĆ"

Wszystkich miłośników gór i sztuki zaprosiliśmy na wyjątkową wystawę! Jej tytuł wziął się od słów wypowiedzianych przez patronkę tegorocznych Dni Książki - Wandę Rutkiewicz.

Góry od dawna inspirowały malarzy, poetów, fotografów. Ich piękno pejzażu, malowniczość, niedostępna natura, perspektywa, majestat szczytów od zawsze intrygowały i pociągały artystów. Dla wielu ludzi góry kojarzą się z momentem wytchnienia, więzią z przyrodą. Stając w obliczu ich potęgi nabieramy pokory. Góry to też pojawiający się w sztuce i literaturze symbol wtajemniczenia i mistycznego spotkania z Bogiem. Góry są niezmienne, stałe i niewzruszone.

Wystawa prezentuje prace trzech artystów: Karoliny Bochenek, Elżbiety Maj oraz Macieja Zielińskiego, którzy w swojej twórczości chętnie wracają do tej tematyki. Na prezentowanych obrazach będziemy mieli okazję zobaczyć góry we wszystkich ich skrajnościach i barwach. Indywidualność podejścia do tematu przez każdego z autorów z pewnością zaspokoi gusta wielu amatorów sztuki!

ZWIŃ

XX Edycja (2021) ROZWIŃ

20. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Tegoroczne 20. Małopolskie Dni Książki dla wszystkich nas były specjalne, jak sytuacja w której się znajdujemy od ponad roku.

Wiele osób deklaruje chęć nadrabiania czytelniczych zaległości, rozwijania swoich pasji, nabierania nowych umiejętności. W tegorocznej edycji Książki i Róży chcieliśmy choć trochę pomóc w tych działaniach. Łukasz Wojtusik, Marcin Wilk oraz ich gość specjalny  Katarzyna Tubylewicz polecili książki, które wprawią nas w dobry humor i nastroją optymistycznie, a Tatiana Mindewicz-Puacz doradziła jak budować relacje w tych trudnych czasach i nauczyła, jak cieszyć się z małych rzeczy.

23 kwietnia, godz. 17.00

W ramach lubianego przez Czytelników cyklu WWRajska, o książkach, które nastrajają nas optymistycznie rozmawiali Łukasz Wojtusik i Marcin Wilk. Gościem specjalnym spotkania byłae Katarzyna Tubylewicz - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. Prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Łukasz Wojtusik - autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Prowadzi autorski podcast literacki „Alfabet Wojtusika”.

Marcin Wilk - dziennikarz, publicysta, krytyk, tłumacz, redaktor, konsultant programów literackich. Prowadzi bloga książkowego „Wyliczanka”.

24 kwietnia, godz. 17.00

O tym jak poradzić sobie z sytuacją życia w pandemii, brakiem kontaktów międzyludzkich Łukasz Wojtusik rozmawiał z Tatianą Mindewicz-Puacz, praktykiem i psychologiem biznesu, psychoterapeutką, certyfikowanym coach ICC, mówczynią motywacyjną, ekspertką ds. kampanii społecznych i programów CSR. Nasz gość to także autorka książek „Luz. I tak nie będę idealna”, „Miłość i co dalej”, „eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc” i płyty stworzonej na bazie jej biznesowych warsztatów „Buduj relacje, nie będziesz musiał sprzedawać - 5 kroków do stworzenia wartościowej relacji biznesowej”. Od 2016 roku bierze udział w programie Projekt Lady gdzie jako mentorka wspiera Uczestniczki w pracy nad ich rozwojem osobistym.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie.

ZWIŃ

XIX Edycja (2020) ROZWIŃ

19. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zapraszają na niezwykłą, 19. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża".

Tegoroczne Małopolskie Dni Książki dla wszystkich nas będą specjalne, jak sytuacja w której się znaleźliśmy. Warto jednak ten czas kwarantanny spożytkować na działania, które zawsze odkładaliśmy na potem. Wielu z Was mówi o nadrabianiu czytelniczych zaległości, rozwijaniu swoich pasji, nabieraniu nowych umiejętności. W tegorocznej edycji Książki i Róży chcieliśmy pomóc w tych działaniach. Jeśli uznaliście, że to właśnie czas na nadrabianie czytelniczych zaległości, to mamy dla Was dodatkowe kody do platformy Legimi, by nie zabrakło Wam lektury. Chcecie napisać biografię? Z pewnością przygotują Was do tego nasze warsztaty wprowadzające do biografistyki z Marcinem Wilkiem, a wirtualny spacer po biograficznych półkach wydawniczych z Łukaszem Wojtusikiem poszerzy wiedzę w tym temacie. Zanim jednak zasiądziecie do pisania może warto poszukać inspiracji w losach własnej rodziny, odnaleźć przodków, posadzić drzewo … genealogiczne, może to właśnie tutaj kryją się historie warte spisania dla przyszłych pokoleń. Na taką okazję mamy również coś interesującego – Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska podzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.

Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem, a ponieważ w tym roku nie możemy osobiście odwiedzać ulubionych księgarń, buszować między regałami to polecamy Waszej uwadze akcję http://ksiazkanatelefon.pl wspierającą księgarnie!

23 kwietnia 2020 - PLAN WYDARZEŃ

  • Godz. 8.00

Jeśli chcesz otrzymać trzydziestodniowy kod dostępu do platformy Legimi wyślij prośbę na adres: legimi@rajska.info, w treści wpisując numer swojej karty czytelnika. Na wiadomości czekamy 23 kwietnia od godziny 8:00. Liczba kodów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

  • Godz. 10.00

Jak zacząć przygodę z genealogią? Jeśli interesujesz się rodzinną historią, masz do rozwikłania jakąś ciekawą rodzinną tajemnicę, chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków - to ten webinar jest dla Ciebie! Podczas spotkania dowiesz się:

  • od czego zacząć poszukiwania genealogiczne, jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć,
  • jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare rodzinne fotografie,
  • jak prowadzić rozmowy z najstarszymi przedstawicielami rodziny, czy ze świadkami historii,
  • jakie są podstawowe źródła do badań genealogicznych,
  • jakie są podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania nie ruszając się z domu.

Osoby chętne do udziału w webinarium prosimy o rejestrację na portalu ClickMeeting pod linkiem: https://yourrootsinpoland.clickmeeting.pl/jak-rozpoczac-przygode-z-genealogia-/register

  • Godz. 14.00

U biografa - czyli co w biografiach piszczy. Łukasz Wojtusik - dziennikarz kulturalny związany z radiem TOKfm, czytający w Księgarni pod Globusem z mieszkańcami Krakowa różne biografie w ramach spotkań Dyskusyjnych klubów czytelniczych Będą na pewno "Beksińscy. Portret podwójny" Magdy Grzebałkowskiej, będzie "Jaremianka" Agnieszki Daukszy. Co jeszcze? Przyjrzymy się różnym perspektywom, z jakich na swoich bohaterów patrzą autorzy, autorki biografii. Być może pospieramy się krytycznie w komentarzach. Będzie można również napisać
o swoich ulubionych reportażach biograficznych, powieściach biograficznych. Łukasz obiecał co najmniej dziesięć tytułów - uczestnicy spotkania na pewno dorzucą kolejnych kilka. Spotkanie otwarte na FanPage’u Biblioteki (https://www.facebook.com/rajska.info/)

  • Godz. 17.00

Warsztat twórczy: Wprowadzenie do biografistyki. Dla czytelniczek/ków biografia, to jeden z ulubionych gatunków literackich. Ale czym biografia jest dla autorek/ów? Jakiego warsztatu wymaga? Z czym wiążą się największe trudności w pisaniu biografii? Jak rozmawiać z ludźmi, zdobywać materiały i na co uważać podczas pisania? O tym między innymi porozmawiamy podczas warsztatów twórczych z biografistyki. Zajęcia poprowadzi Marcin Wilk, publicysta, kurator wydarzeń literackich, autor m.in. dwóch książek biograficznych, „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2020)

Warsztat prowadzony na platformie Wereby. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: lidia.staromlynska@rajska.info

Bądźcie z nami 23 kwietnia!

ZWIŃ

XVIII Edycja (2019) ROZWIŃ

18. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Województwem Małopolskim zapraszają w dniach 23-28 kwietnia na 18. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Znak.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Co roku z okazji „Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji w całej Małopolsce. Inauguracja akcji nastąpi w Kolejach Małopolskich, gdzie zachęcać będziemy do czytania podczas podróży.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie tegoroczne działania realizuje pod hasłem „Książka ze smakiem”. Na Rajskiej patenty na literacką kuchnię zdradzi Daria Ładocha, na warsztatach scrapbookingu ozdobimy nasze osobiste notatniki kulinarne, a 26 kwietnia dzięki współpracy z Wydawnictwem Znak zaprosimy wszystkich do wspólnego poszukiwania książek ukrytych w krakowskich księgarniach. Szukanie kopert trwać będzie do godz. 17.00. Odbiór nagród tego samego w godz. 18.00-19.00.

O swoich kulinarnych doświadczeniach podczas slajdowiska Klubu Podróżników Śródziemie opowie Elżbieta Tomczyk-Miczka - autorka 13 przewodników po regionie i twórczyni Małopolskiej Trasy Smakoszy, a podczas  Krakowskiego Czwartku Kryminalnego o fascynacjach kulinarno – kryminalnych porozmawiamy z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi – autorami kryminałów.

Piątkowy wieczór to spotkanie z gościem specjalnym naszego wydarzenia: Ewą Wachowicz - producentką i dziennikarką telewizyjną, charyzmatyczną jurorką programu kulinarnego, restauratorką, ale przede wszystkim miłośniczką gotowania i autorką wielu książek kulinarnych.

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy 27 - 28 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki – plenerowa impreza czytelnicza, łącząca możliwość zakupu trudno dostępnych w regularnym obiegu książek i uczestnictwa w warsztatach oraz innych wydarzeniach literackich.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Województwo Małopolskie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Partnerami akcji są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Wydawnictwo Znak

Współpraca: Koleje Małopolskie, Fundacja Urwany Film, Klubu Podróżników Śródziemie, Stowarzyszenie All In UJ

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Czasdzieci.pl

PROGRAM MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

23 kwietnia (wtorek)

  • 15.00 - Inauguracja akcji w Kolejach Małopolskich,
  • 15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

24 kwietnia (środa)

  • 19.00 - Klub Podróżników Śródziemie – edycja specjalna: Elżbieta Tomczyk-Miczka
  • 15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem
  • 17.30 – 19.30 - Warsztaty scrapbookingowe "Przepiśnik" - notes na szybkie zapiski i ważne przepisy. Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info, w temacie "scrapbooking"

25 kwietnia (czwartek)

  • 18.00 - Krakowski Czwartek Kryminalny: Małgorzata i Michał Kuźmińscy
  • 15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

26 kwietnia (piątek)

  • Gra miejska #ZnajdźSobieKsiążkę
  • 15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem
  • 18.00 – gość specjalny: Ewa Wachowicz

27 kwietnia (sobota)

  • 10.00 – 18.00 - Kiermasz na Placu św. Marii Magdaleny
  • 13.00–15.00 – warsztaty kulinarne z Darią Ładochą - Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty kulinarne inspirowane książką „Przepisy Mikołajka”. Przygotowywać będziemy szalone szaszłyki i pyszne lody. Liczebność grupy to max. 4 osoby (w tym minimum 1 dorosły uczestnik). Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info, w temacie: „warsztaty kulinarne”
  • 15.00 – 17.00 – spacer „Literackie smaki Krakowa” -  zapisy: ksiazkairoza@rajska.info ; w temacie: "spacer literacki"
    Jak smakuje literatura i czy pisarze zawsze mieli dobry smak? Odwiedzimy historyczne i aktualne adresy słynnych lokali, przypomnimy kulinarne anegdoty związane z krakowskim życiem literackim i prześledzimy zależności z odległych na pozór światów gastronomii i literatury. Start: WBP W Krakowie, ul. Rajska 1, przed wejściem głównym

28 kwietnia (niedziela)

  • 10.00–18.00 - Kiermasz na Placu św. Marii Magdaleny
  • 15.00-16.00 – Drugie Życie Książki
Znajdź sobie książkę

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Wydawnictwem Znak zaprasza do udziału w grze miejskiej Znajdź sobie książkę.

W zaprzyjaźnionych księgarniach na terenie Krakowa, 26 kwietnia, ukryte zostaną koperty z kuponami na nagrody.

Wystarczy znaleźć kopertę by w piątkowy wieczór, w Artetece WBP w Krakowie wymienić ją na atrakcyjne nagrody.

Znajdź Sobie Książkę - regulamin gry

REGULAMIN AKCJI PROMOCYJNEJ

„Znajdź sobie książkę”


  • 1. Postanowienia ogólne
  1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady akcji promocyjnej „Znajdź sobie książkę” (dalej: „Akcja Promocyjna”), która ma na celu promowanie czytelnictwa, książek wydanych przez wydawnictwa Grupy Wydawniczej Znak, partnerów promocyjno-handlowych Grupy Wydawniczej Znak, instytucji i ośrodków kultury, księgarń tradycyjnych oraz bibliotek.
  2. Organizatorem Akcji Promocyjnej jest Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (kod: 30-105) przy ul. Kościuszki nr 37, wpisana o Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000064794, NIP 676-007-57-68, z kapitałem zakładowym w wysokości 50 000 zł (dalej: „Organizator”).
  3. Akcja Promocyjna prowadzona jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w miejscach oraz w trakcie eventów związanych z czytelnictwem i literaturą, takich jak np. targi książki, oraz w czasie ich promocji. Dokładny czas i miejsce poszczególnych odsłon Akcji Promocyjnej można śledzić na mapie umieszczonej na stronie www.wydawnictwoznak.pl/ZnajdzSobieKsiazke oraz na stronach internetowych i fanpage’ach partnerów Akcji Promocyjnej.
  4. Akcja Promocyjna prowadzona jest w okresie od 01.01.2019 do 31.12.2019 r.
  • 2. Zasady Akcji Promocyjnej
  1. Uczestnikiem Akcji Promocyjnej (dalej: „Uczestnik”) może być każda osoba zainteresowana literaturą. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą brać udział w Akcji Promocyjnej pod warunkiem posiadania skutecznej prawnie zgody przedstawiciela ustawowego na udział w Akcji Promocyjnej.
  2. Akcja Promocyjna polega na śledzeniu przez Uczestników stron internetowych oraz fanpage’ów Organizatora oraz partnerów Akcji Promocyjnej oraz na poszukiwaniu kuponów uprawniających do odbioru upominków czytelniczych (dalej: „Upominki”) tj.:
  3. książek wydanych przez wydawnictwa Grupy Wydawniczej Znak;
  4. kuponów rabatowych, które będą możliwe do zrealizowania w terminie i miejscu wskazanych na kuponie;
  5. gadżetów promocyjnych (np. torby, kubki reklamujące książki wydane przez Grupę Wydawniczą Znak).

W ramach Akcji Promocyjnej Uczestnicy będą  poszukiwali  kuponów z instrukcją opisującą, gdzie Uczestnik może zrealizować znaleziony kupon, tj. odebrać przysługujący mu Upominek oraz potwierdzić jego odbiór. Kupony będą umieszczone w kopertach lub paczkach oznaczonych logotypem Akcji Promocyjnej (#znajdzsobieksiazke), którego wzór stanowi załącznik_1  do niniejszego Regulaminu. Organizator wyda Uczestnikom Upominki na podstawie kuponów.   

  1. Wartość jednego Upominku nie przekracza 200 zł (dwieście złotych) brutto.
  2. Upominki nie podlegają wymianie na świadczenia pieniężne.
  3. Po zakończeniu danej odsłony Akcji Promocyjnej, niewykorzystane Upominki: a) zostają zwrócone do Organizatora lub przedstawiciela Organizatora, lub b) pozostają u partnera Akcji Promocyjnej w celu przeprowadzenia kolejnej odsłony Akcji Promocyjnej, zgodnie z ustaleniami pomiędzy Organizatorem a partnerem Akcji Promocyjnej.
  4. Zamieszczanie przez Uczestników zdjęć związanych tematycznie z Akcją Promocyjną (oznaczonych hasztagiem #znajdzsobieksiazke) w serwisach społecznościowych jest dobrowolne i nie jest warunkiem uczestnictwa w Akcji Promocyjnej. Organizator informuje, że Uczestnicy mogą publikować tylko takie zdjęcia, którymi mogą legalnie dysponować. 
  • 3. Postanowienia końcowe
  1. Regulamin Akcji Promocyjnej dostępny jest na stronie wydawnictwoznak.pl.
  2. Administratorem danych osobowych Uczestników jest Organizator. Informacja w sprawie przetwarzania danych osobowych stanowi załącznik_2 do Regulaminu.
  3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy prawa polskiego.
  4. Wszelkie spory wynikłe z tytułu wykonania zobowiązań związanych z niniejszą Akcją Promocyjną będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy dla siedziby Organizatora.

załącznik do regulaminu akcji promocyjnej  

informacja w sprawie przetwarzania danych osobowych

DANE ADMINISTRATORA

Administratorem danych osobowych jest Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o. (KRS 0000064794), adres: ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków, z którym kontaktować można się poprzez e-mail: rodo@znak.com.pl. Pytania dotyczące przetwarzania danych osobowych można kierować do Inspektora Ochrony Danych Osobowych poprzez e-mail: iodo@znak.com.pl

CELE PRZETWARZANIA ORAZ PODSTAWA PRAWNA

Ujawnione w ramach współpracy dane osobowe będą przetwarzane w celu:

•     przeprowadzenia akcji promocyjnej i wykonania postanowień regulaminu – podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora,

•     archiwizacji - podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora,

•     dochodzenia roszczeń lub obrony własnych praw - podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora.

OPIS PRAWNIE UZASADNIONEGO INTERESU

Uzasadnionym interesem administratora jest wykonanie zobowiązań spoczywających na nim jako organizatorze akcji promocyjnej, w tym spełnienia świadczenia i wykonania obowiązków publicznoprawnych, w tym podatkowych, oraz obrona własnych praw, także w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.

ODBIORCY DANYCH

Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenie administratora: w zakresie ochrony pomieszczeń administratora, usług prawnych, kadrowych lub księgowych, usług IT oraz usług kurierskich/pocztowych.

OKRES PRZECHOWYWANIA DANYCH

Dane osobowe będą przechowywane przez okres: 1) 14 dni od dnia zakończenia akcji promocyjnej (dane osobowe Uczestników); 2) przedawnienia roszczeń wynikających z Konkursu lub przedawnienia zobowiązań podatkowych wynikających z wydania nagrody (w zależności które zdarzenie nastąpi później),, przy czym po zakończeniu akcji promocyjnej  będą przetwarzane wyłącznie w celu archiwizacji, dochodzenia roszczeń lub obrony własnych praw (dane osobowe nagrodzonych Uczestników).

PRAWA PODMIOTÓW DANYCH

Uczestnikom akcji promocyjnej przysługuje prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia do innego administratora na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2106 („RODO”). W zakresie w jakim przetwarzanie odbywa się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu uczestnikom akcji przysługuje  sprzeciw wobec takiego przetwarzania.

PRAWO WNIESIENIA SKARGI DO ORGANU NADZORCZEGO

Uczestnikom akcji promocyjnej przysługuje prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub innego organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych w państwie członkowskim zwykłego pobytu uczestnika, miejsca pracy lub miejsca popełnienia domniemanego naruszenia.

INFORMACJA O DOWOLNOŚCI LUB OBOWIĄZKU PODANIA DANYCH

Podanie danych osobowych przy odbiorze Upominku zgodnie z regulaminem jest dobrowolne, ale niezbędne do wydania Upominku. Niepodanie danych uniemożliwi   wykonanie postanowień regulaminu. 

DANE INSPEKTORA OCHRONY DANYCH

Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych, pod adresem e-mail iodo@znak.com.pl

ZWIŃ

XVII Edycja (2018) ROZWIŃ

17. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Za nami 17. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” organizowane wspólnie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w partnerstwie z Krakowskim Biurem Festiwalowym – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni, bibliotek i instytucji kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji „Książki i Róży” czekało nas wiele atrakcji. 21 kwietnia czytelnicy bawili się na Literackim Pikniku Rodzinnym,  a 23 kwietnia można było spotkać się z Michałem Gołkowskim oraz uczestniczyć w warsztatach „Prawda, kultura i wolność kontra media społecznościowe”.

W całej Małopolsce odbyły się warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach, bibliotekach, jak i innych instytucjach kultury.

W dniach 21 - 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, odbył się będzie Krakowski Kiermasz Książki – plenerowa impreza czytelnicza, łącząca możliwość zakupu trudno dostępnych w regularnym obiegu książek i uczestnictwa w warsztatach oraz innych wydarzeniach literackich.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Czasdzieci.pl.

ZWIŃ

XVI Edycja (2017) ROZWIŃ

16. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki  “Książka i Róża”.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji “Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny,  a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach. Wraz z Partnerem wydarzenia – Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy już od 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Wydarzeniu partneruje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Czasdzieci.pl.

O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce informujemy w serwisach: ksiazkairoza.pl oraz rajska.info

PROGRAM MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”

23 KWIETNIA - LITERACKI PIKNIK RODZINNY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

godz. 13.00-17.00

  • RAJSKIE WARSZTATY Z BUM! BUM! RURKAMI

23 kwietnia, godz. 13.15

Zajęcia, które pokażą uczestnikom świat muzyki, jakiej dotąd nie znali. Czekają nas wspólne kreatywne zabawy, dużo ruchu oraz nauka gry na niezwykłym instrumencie - Bum Bum Rurkach! To wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

  • DIY DZIAŁAJ!

23 kwietnia, I tura: godz.  13:30, II tura: 14:30

Zajęcia przeznaczone dla kobiet 18+, które chcą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych rzeczy, a także ułatwiać i upiększać sobie życie wykonując różne proste projekty z wykorzystaniem różnorodnych technik (decoupage, upcycling, paper mache itp). Na zajęciach nauczymy się również wykorzystywać w pełni narzędzia, sprzęty i technologie, które są ogólnodostępne dla każdego. Każda osoba uczestnicząca w zajęciach będzie mogła własnoręcznie stworzyć i zabrać ze sobą wspaniały komplet biżuterii, na który składają się: naszyjnik, broszka oraz pierścionek."

  • ODKRYJ PIERWIASTEK MAŁOPOLSKI – Rodzinna Gra Terenowa

23 kwietnia, godz. 14.00

Młodzi odkrywcy i badacze podążający śladem tajemniczego wędrowca będą musieli odnaleźć elementy składające się na magiczny pierwiastek Małopolski. Ich droga będzie wiodła przez małopolskie stare zamczyska, niebosiężne góry i najgłębsze jeziora. Będą musieli zmierzyć się ze smokiem i Panem Twardowskim oraz zstąpią do najpilniej strzeżonych komnat klasztornych bibliotek, a wszystko po to by odnaleźć esencję magicznego regionu jakim jest Małopolska.

  • CZARODZIEJE MOGĄ WSZYSTKO

23 kwietnia, godz. 14.30

Świat magii i czarów obecny w literaturze pobudza naszą wyobraźnię, pomaga w kreowaniu pomysłów, zachęca do fantazjowania. A gdyby tak stać się Czarodziejem? Ale nie takim, który wyczarowuje królika z kapelusza, ale takim, który realizuje swoje cele i sprawia, że marzenia się spełniają. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak można wpłynąć na swoje życie. Będziemy je zachęcać do pracy nad sobą, do rozwijania empatii i asertywności.

Warsztaty poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz specjalista w dziedzinie biblioterapii. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 9-12 lat.

  • DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

23 kwietnia, godz. 16.00 – 17.00, sala 53

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek, to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela.

Gościem specjalnym pikniku był O. LEON KNABIT.

Dla najmłodszych czytelników przygotowano gry sprawnościowe, planszówki 3D a całe rodziny zaprosiliśmy do zabawy przy przestrzennej wersji gry Carcassonne.

24 KWIETNIA – SPOTKANIA I WARSZTATY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

  • GALA FINAŁOWA KONKURSU „DRZEWO RECENZJI”

24 kwietnia, godz. 10.00

Celem konkursu jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży, ich aktywności twórczej oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży czytelnictwem. Wszystkie prace (na specjalnie przygotowanych w tym celu kolorowych karteczkach) zostaną zawieszone na przestrzennym drzewku wyeksponowanym Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci.

  • SPOTKANIE Z BEATĄ BOCHIŃSKĄ

24 kwietnia, godz. 10.00, Arteteka WBP w Krakowie

Beata Bochińska - historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka. Autorka metodologii prognozowania trendów stylistycznych z wykorzystaniem profili klienta. Napisała kilkaset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych zarządzaniu designem. Producentka i współautorka filmów dla TV i kontentu dla portali branżowych. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Prowadzi dedykowane warsztaty dla firm z tworzenia korzyści biznesowych w oparciu o wykorzystanie designu i szkolenia dla kolekcjonerów i miłośników designu. Jurorka konkursów projektowania usług o zasięgu globalnym (Nowy Jork, Sydney, Kair, Warszawa) w dziedzinach: design, digital media i software design.

Autorka książki „Zacznij Kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”.

  • CZYTAM SOBIE!

24 kwietnia, godz. 10.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

Warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą czytać i ilustrować książki.

Gość:  ilustrator Marcin Bruchnalski. Jego ilustracje ukazywały się w Misiu, Pentliczku i Bajkach-Grajkach.

  • JAK PISAĆ KRYTYCZNIE?

24 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka WBP w Krakowie

Warsztaty skierowane do osób zajmujących  się pisaniem o książkach, redagujących blogi o literaturze, planujących pisanie krytycznych tekstów o książkach. Podczas zajęć omówione zostaną zasadnicze dylematy, trudności, wątpliwości i rozczarowania wynikające z tworzenia tekstu krytycznoliterackiego. Wyjaśniona zostanie  istota konstruktywnej krytyki. Będzie można podyskutować na temat tego, komu i w jakiej formie potrzebna jest dzisiaj krytyka literacka. Uczestnicy warsztatów podejmą próbę stworzenia własnego tekstu krytycznego, porozmawiają o pisaniu i redagowaniu opiniotwórczego bloga krytycznoliterackiego.

Warsztaty poprowadzi Jarosław Czechowicz - ur. 1978, absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UJ. Niezależny recenzent, autor ponad tysiąca omówień współczesnej literatury polskiej i światowej. Autor bloga krytycznoliterackiego "Krytycznym okiem". Na co dzień nauczyciel języka polskiego i wielbiciel Islandii. Współpracuje z mediami i bibliotekami w Polsce przy promocji czytelnictwa.

Podróż Kolejami Małopolskimi w tym dniu umiliły książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.

ZWIŃ

XV Edycja (2016) ROZWIŃ

15. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

W dniach 23-24 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy 15. już odsłonę Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" połączone z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Organizatorem wydarzenia byli Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (ul. Rajska 1), Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ideą nadrzędną akcji „Książka i Róża” jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.W kwietniowy weekend oferowaliśmy:

KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ

23-24 kwietnia (sobota-niedziela), 10:00 – 16:00, Plac Św. Marii Magdaleny

Kameralny piknik z książką i różą rozgościł w tym roku na urokliwym Placu Św. Marii Magdaleny. Swoją ofertę w atrakcyjnych cenach zaprezentowało na nim kilkunastu krakowskich antykwariuszy i bukinistów. Do wyboru była min. szeroka oferta książek o sztuce i historii, klasyka światowej literatury, komiksy i literatura anglojęzyczna.

Na stoisku WBP w Krakowie odbył się również kiermasz książki wycofanej ze zbiorów – za jedyne 4 zł nabyć można było opieczętowane logotypem akcji egzemplarze z zakresu literatury pięknej polskiej i zagranicznej, książki dla dzieci i młodzieży, jak  również literaturę popularnonaukową. Oprócz tego na kiermaszu można było zdobyć róże do książkowych prezentów, napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, na przede wszystkim – zakosztować atmosfery rozpoczynającego się sezonu literackiego pod Wawelem. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki – tatuaż wodny z różą w prezencie!

GRA MIEJSKA "W POSZUKIWANIU SMOCZEJ LEGENDY"

23 kwietnia (sobota), godz. 11.00

W Krakowie zaczynały znikać słowa. Słowa, które przecież są podstawowym budulcem książek, powieści, wierszy, opowiadań. Bez słów nie ma literatury. Dlatego też dzielni śmiałkowie naznaczeni przez Wielkiego Literata wyruszyli na poszukiwanie przyczyn znikania owych słów. W trakcie swej wyprawy spotkali przeróżnych pisarzy związanych z Krakowem - Lema, Gałczyńskiego, Ambrożego Grabowskiego, Jana Kochanowskiego. Droga, którą przeszli wiodła śladami owych twórców i księgarni oraz biblioteki. Aby wypełnić zadania musieli: pokonać zbuntowane roboty, walczyć z obcymi, ale także pokonać smoczycę i bandę skumbriów w tomacie.

Gra mieszała rzeczywistość Krakowa z rzeczywistością opisywaną przez sławnych pisarzy. Przeniosła uczestników do świata wyobraźni oraz niesamowitości.

Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

SPOTKANIE Z ANNĄ DZIEWIT MELLER

23 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka  WBP w Krakowie

Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" i "Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami", a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji "Gaumardżos, opowieści z Gruzji" (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Disko", nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia". Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach weBook.

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

23 kwietnia, godz. 18.00, WBP w Krakowie

Cykliczna akacja bezpłatnej wymiany książek „Drugie Życie Książki” to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela!

„CZY GWIEZDNE WOJNY TO TYLKO FILM”?

24 kwietnia, godz. 10.30 oraz 12.30, Arteteka WBP w Krakowie

Czy jest na świecie ktoś, kto nigdy nie słyszał o „Gwiezdnych wojnach”? Ponoć w Ameryce żyje pewne plemię Indian, wśród których ta nazwa nie budzi nawet najmniejszych skojarzeń, jednak zdecydowana większość z nas miała styczność z tym tytułem i widziała, bądź chociaż słyszała o tym filmie. Ale… czy „Gwiezdne wojny” to tylko film? Spotkanie dla miłośników gwiezdnych przygód, na którym poznaliśmy „Gwiezdne wojny” od podszewki! Mogliśmy przez chwilę wcielić się w role gwiezdnych rycerzy, nauczyć się rysować postać z komiksu o „Gwiezdnych wojnach”, a także sprawdzić swoją wiedzę w trudnym i podstępnym quizie.

Warsztaty skierowane były do dzieci w wieku 6-10 lat.

Zapisy: arteteka@rajska.info

Zaplanowane były także konkursy w Dzienniku Polskim, Radiu Kraków i Gazecie Krakowskiej, w których nagrodami były książki „Bez ograniczeń. jak rządzi nami mózg” autorstwa Jerzego Vetulani i Marii Mazurek oraz różne gadżety związane naszą akcją.

W piątkowy poranek (22.04 br.) w Kolejach Małopolskich na trasie Kraków-Balice osoby przybywające do Małopolski zostały obdarowane upominkiem książkowym. Akcją ta była zapowiedzią weekendowych wydarzeń w Małopolsce.

Informacje o akcji i wydarzeniach jej towarzyszących znaleźć można na www.ksiazkairoza.pl oraz na Fan Page’u Akcji.

ZWIŃ

XIV Edycja (2015) ROZWIŃ

14. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2015 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego miała zaszczyt organizować XIV edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, które, jak co roku, obchodzone były w naszym regionie w dniach 23-24 kwietnia br.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączyły się do projektu obniżyły cenę kupowanych w tych dniach książeko 10% oraz dołączyły do nich różę. W tym roku do akcji przyłączyło się 47 księgarni z terenu całej Małopolski.

XIV Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na czas trwania Małopolskich Dni Książki Biblioteka przygotowała specjalną ofertę dla swoich czytelników.

W czwartek (23 kwietnia) o godz. 17.30 w Artetece WBP w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Krakowski Czwartek Kryminalny”, którego gośćmi były asp. szt. Alicja Szczepańska oraz rzecznik prasowy Policji Katarzyna Cisło. Tematem spotkania była Małopolska Mapa Zbrodni, którą wspólnie z prowadzącym spotkanie - Januszem Miką tworzyli nasi goście.

O godz. 19.00 w budynku głównym Biblioteki fani literatury szpiegowskiej mogli spotkać się z z Vincentem V. Severskim – autorem trylogii "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni", prawnikiem z wykształcenia, byłym oficerem wywiadu PRL I RP odznaczanym i wyróżnianym przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz prezydenta Baracka Obamę, który swoją specjalistyczną wiedzę i doświadczenie wykorzystuje z sukcesem w twórczości literackiej.

Pierwszego dnia obchodów odbyła się gala finałowa konkursu plastycznego „Kronikarzem być – chwile utrwalone na zakładce” oraz gry terenowe dla młodych i trochę starszych czytelników: „Uratuj smoczą literaturę” oraz "Za trzy dni proces". Ten dzień uświetnił także występ zespołu Szkoły @ktywnego Seniora zatytułowany "Strachy na lachy i ... do widzenia".

W piątek, 24 kwietnia miłośnicy kryminałów mieli okazję spotkania z Katarzyną Bondą – dokumentalistką, scenarzystką, ale przede wszystkim królową polskiego kryminału, która zadebiutowała dzięki powieści „Sprawa Niny Frank”, wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej nowy typ detektywa – psychologa policyjnego.

Tego dnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie otwarta była do godz. 22.00. Dla czytelników czynne były: Czytelnia i Wypożyczalnia Główna. W tym czasie odbywały się również cieszące się niesłabnąca popularnością wycieczki po nieznanych miejscach w Bibliotece. Zwiedzający odwiedzili Małopolską Bibliotekę Cyfrową, Introligatornię, gdzie do tej pory korzysta się ze 100-letnich krajarek i gilotyn, gabinet Dyrekcji, zamknięte na ogół korytarze i przejścia. Zainteresowani mogli również zapoznać się z pracą bibliotekarzy zajmujących się opracowaniem książek.

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zaprosiliśmy także na Drugie Życie Książki, które jak zwykle przyciągnęło wielu chętnych do wymiany swojego księgozbioru.

Ponadto odbył się coroczny kiermasz książki wycofanej ze zbiorów Biblioteki, przed Biblioteką stanęły ręcznie malowane ławy będące jednocześnie strefami wolnej wymiany książek, na Planty wyruszyła Lotna Czytelnia, a wszyscy odwiedzający w tym dniu Bibliotekę mogli również obejrzeć wystawy: "Niepokorni" - Bartłomieja Radosza, „Znalezione w książce" oraz "Wolność Prasy" przygotowana przez Czytelnię Czasopism, odbył sie również finisaż wystawy "Dramat Wolności", podczas którego zaproszonym gościom zaprezentowane zostały trzy filmy, przedstawiające realizowane projekty: „Labirynt Wolności”, „Horyzont Wolności” oraz „Dramat Wolności”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w bibliotekach z terenu województwa małopolskiego:

Do udziału w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" przyłączyły się 34 biblioteki z terenu małopolski. Dla czytelników przygotowano liczne wydarzenia, między innymi konkursy, spotkania z autorami książek, warsztaty literacko-plastyczne, gry i zabawy dla dzieci, wymiany książek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

ZWIŃ

XIII Edycja (2014) ROZWIŃ

13. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-25 kwietnia 2014 r.

Dobiegły końca XIII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączyły się do projektu obniżyły cenę kupowanych w tych dniach książek o 10% oraz dołączyły do nich różę. W tym roku do akcji przyłączyły się 62 księgarnie, obniżając na ten czas cenę kupowanych książek o 10% oraz dołączając do nich różę.

W całym regionie, w Bibliotekach organizowane były liczne imprezy towarzyszące, promujące Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

XIII Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Uroczystego otwarcia Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" w WBP w Krakowie dokonał Marszałek Jacek Krupa podczas gali finałowej konkursu „Drzewo Recenzji”. To jednak nie jedyny konkurs, którego finał miał miejsce  podczas trwania akcji "Książka i Róża", nagrody odebrali również laureaci konkursu „Mój region – moja zakładka. Śladami Oskara Kolberga” oraz „Moja wymarzona książka”.

Chętni mogli wziąć udział w warsztatach „Róże i koronki", "Jak wykaligrafować ekslibris" czy "Papierowe róże". Zorganizowany został również kiermasz książek wycofanych ze zbiorów Biblioteki.

Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Mariuszem Wollnym, podczas którego autor opowiadał o swojej najnowszej książce „Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie. Przewodnik”. Wypełniona po brzegi sala przywitała również prof. Jerzego Stuhra, który opowiedział o tym, jak rosły jego biblioteki domowe i jakie książki stanowią ich trzon. Przybyli mieli okazję dowiedzieć się sporo na temat fascynacji literackich znamienitego gościa, który jednym tchem wymieniał nazwiska Conrada, Szekspira, Prusa, Manna, Cervantesa, Kundery i Mikołajewskiego.

Katalońska Noc w Bibliotece stanowiąca podsumowanie działań w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, mimo dość nie sprzyjającej pogody zgromadziła w Bibliotece na Rajskiej wielu miłośników zarówno książek jak i kultury hiszpańskiej. Już od godziny 19.00 Biblioteka rozbrzmiewała hiszpańską muzyką, a to za sprawą najpierw zespołu Szkoły @ktywnego Seniora, a następnie Aire Andaluz. Zakamarki Biblioteki zwiedzali nie tylko uczestnicy wycieczek, ale również drużyny biorące udział w grze terenowej "Spodziewaj się inkwizycji". Liczna publiczność podziwiała instalacje, mozaiki i ceramikę podczas wernisażu wystawy „Hiszpania po krakowsku”, aby chwile później o związkach sztuki i kuchni porozmawiać z Adamem Chrząstowskim. Na łowców książkowych okazji czekał kiermasz książek wycofanych ze zbiorów Biblioteki a także akcja Drugie Życie Książki.

Ponadto przygotowano wystawy: "Biblioteczny Lamus", „Znalezione w książce”, „Inkwizycja - historia, echa współczesne, opinie w czasopismach”, "Instytut Cervantesa w Krakowie", "Literatura i muzyka hiszpańska" oraz Lotną Czytelnię i „Etno-ławeczki”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w bibliotekach z terenu województwa małopolskiego:

Do udziału w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" przyłączyły się 24 biblioteki z terenu małopolski. Dla czytelników przygotowano liczne wydarzenia, między innymi spotkania z autorami książek, warsztaty plastyczne, kiermasze książek, głośne czytanie bajek, teatrzyki dla najmłodszych, wystawy, warsztaty literackie. Wszyscy odwiedzający biblioteki partnerskie zostali obdarowani różami z papieru, które zostały wykonane przez bibliotekarzy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć bibliotek partnerskich.

ZWIŃ

XII Edycja (2013) ROZWIŃ

12. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2013 r.

Dwunastą edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” obchodzono w dniach 23 i 24 kwietnia 2013 r. Zgodnie z tradycją Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał zaprzyjaźnionym osobom upominki w postaci wybranej książki małopolskiego autora. W roku 2013 wybrano książkę autorstwa Anny Bikont oraz Joanny Szczęsny Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej. 10% rabat na zakup książek można było uzyskać w 67 księgarniach z terenu całej Małopolski. W organizację wydarzeń dla swoich czytelników w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” włączyło się również kilka bibliotek publicznych z terenu województwa małopolskiego. W Wielkiej Zbiórce Książek zebrano prawie 10 tysięcy książek!

W ramach obchodów roku Juliana Tuwima zaproszono na „Herbatkę z Tuwimem”. W kilkunastu klubach i kawiarniach Krakowa do każdej filiżanki dołączono czekoladki z aforyzmami poety. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Dilmah i Cafe Szafe.

XII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

  • Warsztaty i malowanie muralu – na ścianie budynku gospodarczego WBP w Krakowie powstało wielkoformatowe malowidło naścienne przedstawiające św. Jerzego, nawiązujące do Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Akcję malowania muralu poprzedziły warsztaty, które poprowadził Artur Wabik - artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.
  • Kiermasz Książek wycofanych ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, na którym można było nabyć literaturę piękną polską i zagraniczną, książki dla dzieci i młodzieży, jak również literaturę popularnonaukową.
  • Finał konkursu „Drzewo Recenzji”. Konkurs zrealizowany przez Oddział dla Dzieci „Rajskie Jabłuszko” WBP w Krakowie przy współpracy z Wydawnictwem Skrzat. Uczniowie z klas II-IV mieli za zadanie napisać recenzje z przeczytanej książki, które następnie zawieszono na „Drzewku Recenzji”.
  • Dookoła Wojtek, albo konie, kobiety i automobile w życiu malarza – odczyt ilustrowany na temat Wojciecha Kossaka – pioniera automobilizmu, pierwszego prezesa Krakowskiego Klubu Automobilowego, na podstawie jego listów do żony i przyjaciół z lat 1883-1918 oraz innych tekstów i dokumentów. Prelekcję poprowadził Andrzej Bogunia-Paczyński - polonista, archiwista, redaktor.
  • „Etno-ławeczki” – strefy wolnej wymiany książek.
  • Finał Konkursu Plastycznego „Bajkowa Kraina Juliana Tuwima”. Laureatom zostały wręczone nagrody podczas wernisażu wystawy złożonej z prac plastycznych dopuszczonych do oceny.
  • Wystawa "Krakowskie Dni Poezji" przygotowana ze zbiorów Pracowni Dokumentów Życia Społecznego WBP w Krakowie.

W weekend poprzedzający Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” studenci Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Biblioteką zorganizowali akcję „Rajskie książki”. Podczas akcji można było otrzymać wartościową książkę, pochodzącą ze zbiórek organizowanych przez studentów.

ZWIŃ

XI Edycja (2012) ROZWIŃ

11. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2012 r.

Jedenastą edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” obchodzono w dniach 23 i 24 kwietnia 2012 r. Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał zaprzyjaźnionym osobom upominki w postaci wybranej książki małopolskiego autora. W 2012 roku wybrano książkę Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego autorstwa pani Krystyny Czerni. 10% rabat na zakup książek można było uzyskać w 88 księgarniach z terenu całej Małopolski, w tym 17 księgarniach internetowych. W Wielkiej Zbiórce Książek zebrano blisko 9 tysięcy książek.

W ramach Małopolskich Dni „Książka i Róża” zorganizowane zostały dwa konkursy: Konkurs Plastyczny Zapromuj Małopolskie Dni Książka i Róża oraz Konkurs Literacki Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce. Zorganizowano również zbiórkę książek „Podróż książki”. Wybrane książki zostały przekazane do Domu Dziecka w Sieborowicach oraz do bibliotek polskich na Ukrainie. Pozostałe umieszczono w specjalnych strefach uwolnionej książki – na „Etno-ławeczkach” znajdujących się na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dodatkowo Cafe Szafe zrealizowało akcję KSIĄŻKOBRANIE W CAFE SZAFE - czyli bezgotówkową wymianę książek.

XI Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, polską pisarką i dziennikarką, laureatką Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Abecelki i duch Bursztynowego Domu.Jej powieść „Złodzieje snów” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

  • Finał Konkursu Plastycznego Zapromuj Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” oraz Konkursu Literackiego Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce. Laureatom zostały wręczone nagrody podczas wernisażu wystawy złożonej z prac plastycznych dopuszczonych do oceny.
  • Promocja książki Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce autorstwa Łukasza Dębskiego, z ilustracjami Anny Kaszuby-Dębskiej. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów w wieku 6-10 lat. Autorzy przenieśli dzieci w świat magicznej Małopolski, opowiedzieli jak powstała książka, przedstawili mnóstwo ciekawostek, opowieści, legend oraz zaangażowali najmłodszych w tworzenie mapy małopolskiej przygody, widzianej oczami dziecka. Młodzi Małopolanie mieli okazję przekonać się jak piękny i ciekawy jest nasz region, który stał się inspiracją dla stworzenia turystyczno-kulturalnego przewodnika dla najmłodszych.
  • Multimedialny Warsztat Poetycki zrealizowany przez Szkołę Czytania oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Zajęcia przeznaczone były dla osób, które interesują się poezją i nie boją się nowoczesnych kreatywnych form twórczości. Na warsztatach, które poprowadził Michał Zabłocki, uczestnicy napisali wspólnie wiersz, korzystając z narzędzi internetowych.
  • Drzewo recenzji – Konkurs realizowany przez Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy współpracy z Wydawnictwem Skrzat. Uczniowie z klas II-IV mieli za zadanie napisać recenzję z przeczytanej książki. Recenzje zawieszone zostały na „Drzewku Recenzji” w Oddziale dla Dzieci.
  • Kiermasz Książek wycofanych ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w trakcie którego można było nabyć literaturę piękną polską i zagraniczną, książki dla dzieci i młodzieży, jak również literaturę popularnonaukową.

Ponadto na terenie WBP w Krakowie wyeksponowane zostały materiały promocyjne małopolskich wydawnictw. Przygotowano wystawę "Dni Oświaty Książki i Prasy czyli o popularyzacji czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach PRL-u". Ekspozycja powstała ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego. Na stronie www.rajska.info można było przeczytać rekomendacje książek dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego oraz obejrzeć film z udziałem najmłodszych użytkowników biblioteki, którzy polecali swoje ulubione lektury. W kilku miejscach w bibliotece rozstawiono Ławki do czytania, które stanowiły strefy wolnej wymiany książek, miejsca, gdzie można było poczytać, wymienić się lub przekazać innym przeczytane książki.

ZWIŃ

X Edycja (2011) ROZWIŃ

10. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

28-29 kwietnia 2011 r.

Dziesiąta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 28-29 kwietnia 2011 r. Promując ideę czytelnictwa, co roku Marszałek Województwa obdarowuje wybraną książką i różą zaprzyjaźnione osoby. W roku 2011 była to książka „Jestem z wami. Kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II” autorstwa OP Macieja Zięby. W projekcie wzięła udział rekordowa liczba - 60 księgarni z Krakowa, a także z Brzeska, Chrzanowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Gorlic, Jordanowa, Kazimierzy Wielkiej, Kęt, Koszyc, Limanowej, Mszany Dolnej, Myślenic, Niepołomic, Nowego Sącza, Nowego Targu, Proszowic, Rabki Zdroju, Suchej Beskidzkiej, Świątnik Górnych, Tarnowa, Zaborza i Zakopanego. Współorganizatorzy: księgarnie biorące udział w projekcie, Izba Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patroni medialni: Dziennik Polski oraz Radio Kraków.

Dniom towarzyszyły liczne imprezy:

„Herbatka z różą” – impreza towarzysząca obchodom święta książki, a także promocją czytelnictwa oraz wierszy małopolskich poetów. Inicjatorem akcji była Café Szafé. Polegała ona na dodawaniu w dniach 28-29 kwietnia 2011 r. w wybranych kawiarniach w Krakowie do zakupionej kawy lub herbaty folderu z wydrukowanymi wierszami małopolskich autorów oraz róży. Proponowano: „Cień” Wisławy Szymborskiej, „Szpak” Ewy Lipskiej oraz wiersz Magdaleny Bielskiej.

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:

Happening pod hasłem „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” - Happening inspirowany był historią Małego Księcia i jego róży z książki Antoine de Saint-Exupery’ego. Czytelnicy literatury dla dzieci poproszeni zostali o wybór tytułu książki uznanej za „przyjaciela z dzieciństwa”. Ogółem oddano 196 głosów. Wśród najczęściej wskazywanych książek znalazły się m. in. książki A. Lindgren, M. Musierowicz i wielu innych. Wśród uczestników spotkań rozlosowano 10 nagród książkowych przekazane przez księgarnie biorące udział w projekcie.

Plebiscyt czytelników dorosłych – „Przeczytałem, polecam”. Dorośli czytelnicy biblioteki w Wypożyczalni Głównej wskazywali swoje ulubione książki w 5. kategoriach: Literatura faktu: reportaż, podróże; Literatura faktu: biografie; Literatura popularna: kryminał, sensacja; Literatura popularna: fantastyka, horror; Literatura popularna: powieść obyczajowa. W sumie oddano 465 głosów. Książki rekomendowane przez czytelników to m. in. książki Agaty Christie, Dirie Waris, Tolkiena J.R.R., Stephena Kinga, a także Ryszarda Kapuścińskiego, Beaty Pawlikowskiej, Fiodora Dostojewskiego czy Doroty Tyrakowskiej i wielu innych. Do wybranych drogą losowania osób trafiło łącznie 18 nagród książkowych.

Wieczór poezji Karola Wojtyły - zapraszała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”;

Spotkania autorskie z:

Robertem Makłowiczem - dziennikarzem, pisarzem, publicystą, krytykiem kulinarnym, podróżnikiem 20 października 2010 r. ukazała się najnowsza książka Roberta Makłowicza pt. Cafe Museum.
Romą Ligocką – polską malarką, autorką książek: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Znajoma z lustra, Kobieta w podróży, Wszystko z miłości oraz Tylko ja sama. 12 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza książka Róża. Obrazy i słowa.
Agatą Tuszyńską – pisarką, poetką, reportażystką. W 2010 roku ukazała się w Wydawnictwie Literackim szeroko dyskutowana książka Oskarżona Wera Gran.

„Ławki do czytania” w bibliotece – strefy wolnej wymiany książek, miejsca, gdzie można poczytać, przekazać innym przeczytane książki, wymienić się książkami.

Znani krakowianie odpowiedzieli na pytanie, jaka książka jest godna polecenia. Oto rekomendacje: Krzysztof Globisz „Polecam książkę Daniela Tameta Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, jest wielką książką o wielkim cierpieniu, albo radości chorych na zespół Aspergera, wszystkich Sawantów, którzy są wśród nas. Wzruszające i mądre. Pokazuje świat nam niedostępny, nam zwyczajnikom.”
Zofia Gołubiew „Polecam książkę Antoniego Kroha Starorzecza, bo jest ona znakomitym połączeniem osobistej historii autora z tłem, na które składa się: historia kraju, wielu rodzin i kilku słynnych osób. Napisana z wielką erudycją i imponującą pamięcią, a także świetnym językiem i z wielkim poczuciem humoru. Dla mnie osobiście – książka nostalgiczna, gdyż opisująca m.in. tę samą Polskę, w której mnie, jak i Autorowi, upływało dzieciństwo i młodość.
Adam Wsiołkowski „Polecam książkę: Praca zbiorowa pod red. Janusza Antosa i Zofii Weiss-Nowina Konopki Wojciech Weiss w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Album, zaprojektowany przez samego Władysława Plutę, prezentujący życie i twórczość Wojciecha Weissa, wybitnego malarza -ucznia, a następnie profesora i rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, bogato ilustrowany jego dziełami.”
Krzysztof Orzechowski „Nie będę oryginalny. Książką, która towarzyszy mi przez całe życie - nie tylko jako lektura, ale również w postaci najróżniejszych inspiracji artystycznych, w tym teatralnych, jest Mistrz i Małgorzata. Michaił Bułhakow opisuje w niej sowiecki system komunistyczny, który dobrze pamiętam z dzieciństwa i dlatego konfrontacja tamtej rzeczywistości z jej odbiciem w groteskowo skrzywionym lustrze doskonałej literatury miała i ma dla mnie wielkie znaczenie. Autor dotyka też w swojej powieści spraw transcendentnych (pyta o Boga i Szatana), które będą ważne zawsze, a także wartości podstawowych, takich jak odwaga, odpowiedzialność, sumienie, uczciwość”.

ZWIŃ

IX Edycja (2010) ROZWIŃ

9. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2010 r.

Dziewiąta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 23-24 kwietnia 2010 r. W projekcie wzięło udział 35 księgarni. Oprócz tego marszałek Województwa Małopolskiego rozesłał w formie upominków książkę pt. „Warto mimo wszystko” (Znak, 2006) autorstwa Anny Dymnej i Wojciecha Szczawińskiego (z autografami autorów) przedstawicielom instytucji oraz osobistościom m.in. członkom polskiego rządu czy marszałkom i przewodniczącym sejmików innych województw. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izba Księgarstwa Polskiego oddział w Krakowie, Polska Izba Książki oraz zainteresowane, zaproszone do udziału w imprezie księgarnie. Patronat medialny objął Dziennik Polski, Interia.pl i Radio Kraków.

Imprezy towarzyszące:
"Herbatka z różą" - Projekt zainicjowany przez Café Szafé w dniach 16-25 kwietnia 2010 r.
Klientom 16 krakowskich klubów i kawiarni zamawiającym herbatę (sponsor - Dilmah) wręczane były wiersze drukowane na eleganckich, specjalnie zaprojektowanych papeteriach. Poprzednie edycje - "Espresso z Wisławą" i "Herbatka z Herbertem" były bardzo udane. Akcja, będąca oryginalną formą promocji poezji realizowana jest już po raz trzeci. Tym razem odbywała się w ramach Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża". Prezentowane były wiersze: Adama Zagajewskiego „Stolarska”, Ryszarda Krynickiego „Gołębie”, Ludwika Jerzego Kerna „kaktus”. Lista lokali biorących udział w akcji „Herbatka z różą”: Drukarnia w Podgórzu, Nowa prowincja, Tribeca, Dym, Cafe Camelot, Café Szafé, Pierwszy Lokal na Stolarskiej idąc od Małego Rynku, Cafe Botanika, Cafe Gołębia, Pożegnanie z Afryką, Alchemia, Les Couleurs, Miejsce, Lokator, Gołębnik, Manggha.

ZWIŃ

VIII Edycja (2009) ROZWIŃ

8. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2009 r.

Ósma edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 23-24 kwietnia 2009 r. Do projektu przystąpiło 33 księgarnie z Województwa Małopolskiego. Marszałek Województwa Małopolskiego rozesłał do zaprzyjaźnionych osób i instytucji książkę prof. Jerzego Stuhra „Stuhrowie. Historie rodzinne” (z autografem autora).

Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izba Księgarstwa Polskiego oddział w Krakowie, Polska Izba Książki oraz zainteresowane, zaproszone do udziału w imprezie księgarnie.

W 2009 r. tańsze książki można było kupić w księgarniach oznaczonych emblematem czerwonej róży w: Krakowie, Tarnowie, Myślenicach, Zakopanem, Jordanowie, Dębicy, Chrzanowie, Andrychowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej i Koszycach.

ZWIŃ

VII Edycja (2008) ROZWIŃ

7. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 kwietnia 2008 r.

Siódma edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 23-24 kwietnia 2008 r. Do projektu przystąpiło 56 księgarni (21 – z Krakowa, 34 z terenu Województwa Małopolskiego, 1- Dębica (corocznie)). Marszałek Województwa Małopolskiego rozesłał do zaprzyjaźnionych osób i instytucji książki autorstwa Ojca Leona Knabita OSB, w tym: „Ojca Leona myśli na dobry dzień” „Czy zwierzęta mają duszę?” – osobiście podpisane przez autora. Współorganizatorami było Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Polska Izba Ksiązki, Izba Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie oraz zainteresowane, zaproszone do udziału w imprezie księgarnie. Patronat medialny objął Dziennik Polski, Interia.pl oraz Radio Kraków.

Imprezy towarzyszące to:
Happening – „Pociąg do książek”, Rynek Główny, 23 kwietnia (środa), godz. 16.15 - 18.00.
Na płycie Rynku Głównego, 25 osób siedziało na krzesełkach (ubrani w jednolite koszulki z logiem Województwa Małopolskiego i napisem: Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – 23-24 kwietnia 2008) ustawionych na wzór składu wagonów w pociągu: jedno za drugim, osoby na krzesłach przez 15 minut czytały książki, dodatkowe dwie hostessy rozdawały mijającym zakładki do książek, po kwadransie osoby wstawały, zamykały książki, brały do ręki różę i wręczały wybranym osobom na Rynku, po czym cały "pociąg" brał krzesełka i przenosił się na kolejny "róg" Rynku i tak obchodził cały Rynek (tu nawiązanie do krakowskiego hejnału - czytanie na cztery strony świata).

Koncert „Piosenki Agnieszki Osieckiej”, Sala Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, 23 kwietnia (środa), godz. 20.00.
Organizowany przez Polską Izbę Książki Oddział Małopolski oraz Izbę Księgarstwa Polskiego Oddział w Krakowie pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary. Marszałek Województwa Małopolskiego wręczył okolicznościowe dyplomy księgarzom.

Wystawa „Pasierbowi Europa Ducha” Wystawa Krużganki Klasztoru Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5, w dniach 23 do 28 kwietnia 2008 r. w godz. 10.30 - 16.30. Wstęp wolny.
Koncert: Bazylika Franciszkanów „Requiem” Mozarta (koncert dyplomowy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie) – 23 kwietnia (środa), godz. 20.00 Wystawa ukazywała nie tylko postać ks. Pasierba (1929-1993) – poety, eseisty, miłośnika sztuki, ale otwartość umysłu i optymistyczną wizję świata. Wystawa była okazją do przypomnienia tej postaci, autora kilkudziesięciu pozycji książkowych, podejmującego odważnie problemy człowieka aktualne również dziś.

ZWIŃ

VI Edycja (2007) ROZWIŃ

6. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

15-16 czerwca 2007 r.

Szósta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 15-16 czerwca 2007 r. Do projektu przystąpiło 50 księgarni: 20 z Krakowa i 21 z województwa małopolskiego oraz dziewięć spoza terenu województwa. Placówki te zostały oznaczone specjalnymi plakatami. W 2007 roku tańsze książki można było kupić w księgarniach w Krakowie, Myślenicach, Olkuszu, Tarnowie, Zakopanem, Proszowicach, Andrychowie, Gorlicach, Chrzanowie, Koszycach, Nowym Targu, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej i Jordanowie. Poza Małopolską w akcji "Książka i Róża" uczestniczyły pojedyncze placówki w Dębicy, Stalowej Woli, Kazimierzy Wielkiej, Lubaczowie, Cieszynie, Bielsku-Białej, Łodzi, Sochaczewie i Łowiczu.

Ponadto Marszałek Województwa Małopolskiego rozesłał w formie upominków książki pt. „Koncert dla nosorożca”, „Taniec z ziemią” z autografem autora – krakowskiego poety Józefa Barana, przedstawicielom instytucji kultury oraz osobistościom w kraju i za granicą m.in. członkom polskiego rządu, marszałkom i przewodniczącym sejmików innych województw, artystom.

Współorganizatorem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” był Instytut Książki w Krakowie.

W niedzielę 22 kwietnia po Krakowie jeździł specjalny zabytkowy "literacki tramwaj", którym mieszkańcy i turyści mogą podróżować z Barbakanu na Wawel słuchając prozy. Odbyły się również wystawy, spotkania literackie i inne atrakcje.

ZWIŃ

V Edycja (2006) ROZWIŃ

5. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

9-10 czerwca 2006 r.

Piąta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 9-10 czerwca 2006 r. Wzięło w niej udział 43 księgarnie, w tym 28 z Krakowa i 15 z regionu. Marszałek Województwa Małopolskiego wysłał do zaprzyjaźnionych osób i instytucji książkę „Małopolska 100 lat temu” (Wyd. Muzeum Okręgowe w Tarnowie). Współorganizatorami była Polska Izba Książki oraz Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

Wśród wydarzeń organizowanych podczas Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” były „Białe Kruki”: wystawa starodruków "Karmelitom w darze. Księgozbiory ofiarodawców w zbiorach biblioteki Karmelitów na Piasku" w Zespole klasztornym oo. Karmelitów na Piasku (zwiedzanie z przewodnikiem w grupach zorganizowanych) oraz wystawa starodruków „Historia Ukraińskiej Książki w Krakowie” przygotowana przez Fundację Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Innym działaniem była akcja „Nowości na półkach” polegająca na ustaleniu przez Małopolskie oficyny wydawnicze terminu premier książkowych na 9 i 10 czerwca.

Wśród imprez towarzyszących odbyły się:
- „Stajemy na progu księgarni” Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego    w Krakowie – edycja specjalna (z wręczeniem tomików poezji i róży przez Marszałka i Gospodarzy Salonu).
- Dorożka – wagonik z czytaniem tekstów wierszy przez jednego z krakowskich aktorów – jeżdżąca trasą:    Barbakan – Basztowa – Dunajewskiego – Wawel – Starowiślna – Westerplatte – Basztowa – Barbakan.
- „Książka i Róża w Alei Róż” - kiermasz książkowy, happening-przedstawienie organizowane przez Teatr    Łaźnia Nowa w Krakowie.

ZWIŃ

IV Edycja (2005) ROZWIŃ

4. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

13-14 maja 2005 r.

Czwarta edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 13-14 maja 2005 r. Do akcji przystąpiło 48 oznakowanych plakatami księgarni z Krakowa i regionu, w wyznaczonych dwóch dniach księgarnie miały wydłużony czas otwarcia. Oferowały rozmaite zachęty dla czytelników. Już po raz czwarty księgarnie udzieliły 10% rabatu na zakup książek i do każdego zakupu dołączano różę. Media promowały zaangażowane w projekt księgarnie. Współorganizatorami była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Targi w Krakowie Sp. z o.o., Polska Izba Książki Oddział Kraków oraz zainteresowane księgarnie.

Program artystyczny, przygotowany przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczną w Krakowie, skierowany był do każdej grupy wiekowej. W sobotę 14.05.2005 r. po Krakowie jeździł specjalny tramwaj.

ZWIŃ

III Edycja (2004) ROZWIŃ

3. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

14-15 maja 2004 r.

Trzecia edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w dniach 14-15 maja 2004 r. Współorganizatorami była Gmina Miejska Kraków, Targi w Krakowie S.A. oraz Polska Izba Książki Oddział Kraków.

Imprezy towarzyszące odbywały się na Rynku Głównym w Krakowie. Uroczyste otwarcie Małopolskich Dni Książki przez Marszałka Janusza Sepioła, Zbigniewa Iwańskiego (PIK) i Grażynę Grabowską (Targi w Krakowie) odbyło się 14 maja. Przy tej okazji Marszałek Województwa Janusz Sepioł zarecytował wiersz, a Prezydent Miasta Jacek Majchrowski i Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik recytowali fragmenty „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Odbyły się również dwa koncerty: Jazz Band Orchestra i występ Grzegorza Turnaua.
W sobotę, 15 maja od rana prowadzone były działania skierowane głównie do najmłodszych odbiorców. Odbył się konkurs bajek dla dzieci, występ Arki Noego, można było wysłuchać piosenek Derwida (L. Szafran, M. Szcześniak, trio J. Mencla). Pod wieczór natomiast można było usłyszeć jak krakowscy aktorzy recytują warszawskich poetów oraz występ Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar.
Oprócz tego, w niedzielę w nowohuckiej Alei Róż odbyła się akcja „Książka i róża w Alei Róż”, podczas której miały miejsce spotkania z młodymi poetami, kiermasz książek, część muzyczna. Organizatorami akcji był Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Księgarnia „Skarbnica”.

ZWIŃ

II Edycja (2003) ROZWIŃ

2. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

23-24 maja 2003 r.

Druga edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 23-24 maja 2003 r. Wzięło w niej udział 59 księgarni (20 z terenu Krakowa i 39 spoza). Realizatorem projektu były Targi w Krakowie S.A., przy współpracy z Polską Izbą Książki. W akcję włączyły się również inne instytucje: Małopolski Instytut Kultury zrealizował projekt „Jak Dania czyta dzieciom?”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – koordynowała działania bibliotek powiatowych i miejskich (np. MBP w Tarnowie), wyszukiwała miejsca i ścieżki literackie („Literackie ścieżki Podhala”), zarejestrowane księgarnie z terenu województwa małopolskiego oraz zainteresowane gminy organizowały konkursy dla dzieci i młodzieży, prelekcje, warsztaty literackie.

W promocję imprezy zaangażowały się: Gazeta Wyborcza oddział Kraków, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, które przez ponad 10 dni zamieszczały na swych łamach artykuły na temat Małopolskich Dni Książki. Ponadto o imprezie informowały lokalne rozgłośnie radiowe: Radio Wanda, Radio Region, Radio Kraków, Radio Plus.

Imprezy towarzyszące zorganizowane zostały przez:
- Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu (Galerie w Nowym Sączu, Krynicy, Nowym Targu,    Miechowie, Olkuszu).
- Małopolski Instytut Kultury.
- Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
- Bibliotekę Miejską w Tuchowie.
- Księgarnie firmowe: Znak, Zielona Sowa, Universitas, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wydawnictwo    Literackie.
Polska Izba Książki o/Kraków zwróciła się z apelem do wydawców o udzielenie dodatkowego 10% rabatu na zakup książek dla księgarń oraz przygotowała listę bardziej atrakcyjnych tytułów przewidzianych do ukazania się w terminie 12-23 maja. Ich autorzy byli do dyspozycji zainteresowanych księgarń.
Marszałek Województwa Małopolskiego zwrócił się do Pani Elżbiety Lęcznarowicz Małopolskiego Kuratora Oświaty z prośbą o rozpropagowanie Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” wśród uczniów podległych placówek.
W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 23 i 24 maja odbyła się promocja Księgarni Skarbnica, prezentowane były materiały dot. księgarni, materiały reklamowe oraz wybór nowości książkowych. Do akcji przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Tuchowie, 24 maja wraz z miejscową księgarnią zorganizowała kiermasz, a w samej bibliotece odbył się finał konkursu plastycznego dla dzieci „Mój ulubiony bohater literacki”.
W ramach weekendu „Książka i róża” Małopolski Instytut Kultury zaprosił na aktywne spotkanie z tekstem „O książce przy różach”.

ZWIŃ

I Edycja (2002) ROZWIŃ

1. Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"

21-22 czerwca 2002 r.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Pomysłodawcą i organizatorem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” był Samorząd Województwa Małopolskiego. Zadanie realizowane było przez Targi w Krakowie S.A. w oparciu o autorskie pomysły i scenariusz, wykorzystując własne doświadczenie organizacyjne oraz odpowiednią kadrę, we współpracy z Gminą Miejską Kraków, Polską Izbą Książki Oddział Krakowski, zainteresowanymi wydawcami i księgarniami.

Akcja została objęta patronatem mediów publicznych i prywatnych m.in. Polskiego Radia, RMF FM, TV regionalnej, TVN, Dziennika Polskiego, Gazety Wyborczej. Promocja objęła plakatowanie (Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, księgarnie z terenu Małopolski), ulotki, a także zakładki rozdawane w księgarniach.

W tych dniach odbyło się wiele działań estradowych m.in. na krakowskim Rynku. Były to np. rozmowy z lubianymi autorami, krótkie inscenizacje teatralne, quizy, prezentacje poezji, prezentacje muzyczne inspirowane literaturą i inne.
W czasie powitania gości zgromadzonych na krakowskim Rynku Marszałek Marek Nawara powiedział m.in.: "Rozpoczęliśmy tę kampanię, żeby zwrócić książce należne jej miejsce". Zgromadzeni przy scenie widzowie mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane z humorem przedstawienie o początkach polskiego piśmiennictwa przygotowane przez aktorów Teatru Ludowego w Krakowie. Najmłodsi mieli zaś okazję skosztować tort w kształcie książki i róży. W wieczornej części imprezy można było wysłuchać trzech koncertów: Yeskiezsirumem "Z aniołami", Roberta Kasprzyckiego "Ostatni dzień wiosny" oraz Old Metropolitan Band "Posłuchajmy - porozmawiajmy".
Sobotnie obchody Małopolskich Dni Książki "Książa i Róża" rozpoczęły się grami i konkursami dla dzieci, prowadzonymi przez Włodzimierza Jasińskiego, znanego aktora Teatru Groteska i STU. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Przygód Baltazara Gąbki, uczestniczyły w konkursie rysunkowym, a za wykazanie się umiejętnościami (rysowanie herbu Profesora, naśladowania kroku Szpiega z Krainy Deszczowców) otrzymywały książki i kasety. Postacie z książek, tym razem dla starszej młodzieży i dorosłych, przeprowadzały konkursy z nagrodami książkowymi popularyzując klasykę polskiej literatury. Grupa artystyczna "Tfurcy" przedstawiła sceny z mniej znanych utworów: "Małżeństwo z kalendarza" F. Bohomolca; "Malwina" M.Czartoryskiej-Wirtemberskiej. Zgromadzeni w Rynku czytelnicy mogli tez posłuchać czterech mini recitali w wykonaniu absolwentów Wydziału Wokalnego PWST w reżyserii prof. Józefa Opalskiego.
Podczas konkursów i zabaw z publicznością rozdano ok. 400 książek o łącznej wartości ok. 8500 zł, przekazanych przez krakowskie wydawnictwa. Na nagrody w konkursie Dziennika Polskiego na "Książkę życia" przeznaczono 80 książek (również krakowskich wydawców) o przybliżonej wartości 3500 zł. Przez cały czas księgarnie zbierały książki dla Domów Dziecka i Domów Opieki Społecznej.

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.