Ekonomia
Ekonomia
Informacje z zakresu rynku finansowego, finansów publicznych, prawa gospodarczego, mikro- oraz makroekonomii.
Acta Scientiarum Polonorum Oeconomia
Czasopismo wydawane od 2001 roku przez polskie uczelnie rolnicze. Porusza tematykę makro- i mikroekonomii. Artykuły pisane są w języku angielskim. Poszczególne numery dostępne w formacie pdf.
Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica
Czasopismo tworzone przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego od 1980 roku. Porusza tematykę ekonomii ogólnej, finansów, finansów przedsiębiorstw, zarządzania, marketingu, ekonomii przestrzennej, gospodarki międzynarodowej, statystyki i ekonometrii oraz księgowości. Na stronie dostępne są numery od 1980 roku.
Acta Universitatis Nicolai Copernici – Ekonomia
Czasopismo wydawane przez Katedrę Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pismo koncentruje się na zagadnieniach związanych z ekonomią międzynarodową, polityką regionalną, analizą wahań cyklicznych gospodarki i jej poszczególnych sektorów, funkcjonowaniem rynku finansowego, rynku usług, rynku dóbr oraz rynku pracy, wykorzystaniem metod ilościowych z zastosowaniach ekonomicznych, w tym prognozowania, historią doktryn ekonomicznych. Dostępne archiwum numerów z lat 2008-2017.
Akademia Młodego Ekonomisty
Strona programu edukacji ekonomicznej dla gimnazjalistów prowadzonego przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Akademia prowadzi bezpłatne zajęcia dla uczniów z zakresu zarządzania, marketingu oraz rozwoju osobistego, dla rodziców natomiast na temat wychowania, ekonomii w domu, życia gospodarczego. Ponadto na stronie znajduje się baza wiedzy obejmująca tematykę zarządzania, marketingu, polityki biznesu, efektywnego doskonalenia się, finansów przedsiębiorcy oraz otoczenia gospodarczego.
Dziennik Gazeta Prawna
Serwis internetowy podający informacje m.in. z zakresu prawa, podatków, pracy, biznesu, emerytur, ubezpieczeń, księgowości, kadr, Unii Europejskiej.
EconBiz
EconBiz to anglojęzyczna wyszukiwarka literatury naukowej i baz danych z zakresu ekonomii i biznesu. Informacje można wyszukiwać według tematu, dostępności on-line, typu publikacji, języka, autora, instytucji, miejsca publikacji i baz danych. W bazie dostępne są pełne teksty dokumentów z możliwością pobrania w formacie pdf.
Ekonomia Społeczna
Portal poswięcony zagadnieniom związanym z ekonomią społeczną. Zawiera informacje i materiały o ekonomii społecznej w Polsce i za granicą - raporty, artykuły, opracowania, informacje o szkoleniach, konferencjach i seminariach, przegląd prasy.
Ekonomia społeczna – nadzieje i wyzwania / Piotr Frączak
Artykuł w wydanym przez Biuro Analiz Sejmowych periodyku "Infos", autorstwa Piotra Frączaka, poświęcona tematyce ekonomii społecznej i jej wpływu na gospodarkę.
Ekonomia XXI wieku
Kwartalnik wydawany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Na stronie dostępne są numery czasopisma od 2019 r. Poszczególne artykuły dostępne w formacie pdf. Pełne archiwum czasopisma (od 2011 r.) dostępne jest w serwisie Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej, pod adresem: https://dbc.wroc.pl/dlibra/publication/19802#structure
Ekonomia zrównoważonego rozwoju. Społeczeństwo. Środowisko. Innowacje w gospodarce / red. Radosław Dziuba, Monika Szewczyk, Ewelina Okraszewska
Zbiór artykułów zaprezentowanych podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Ekonomia Zrównoważonego Rozwoju. Poruszono tematykę związaną z ideą gospodarki okrężnej, efektywnym wykorzystaniem surowców energetycznych, źródłami i drogą ewolucji koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, perspektywami rozwoju energii odnawialnej czy zrównoważonym rozwojem miast.
Economics & Sociology
Kwartalnik poruszający tematykę społeczno-ekonomicznej analizy społeczeństw i gospodarek, instytucji i organizacji, grup społecznych, sieci i relacji. Na stronie dostępne są numery od 2008 r. Publikacja w języku angielskim.
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy
Strona programu edukacji ekonomicznej dla uczniów szkół podstawowych prowadzonego przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Uniwersytet prowadzi bezpłatne zajęcia dla uczniów z zakresu bankowości, finansów czy marketingu. Ponadto na stronie znajduje się baza wiedzy obejmująca tematykę zarządzania, marketingu, polityki biznesu, efektywnego doskonalenia się, finansów przedsiębiorcy oraz otoczenia gospodarczego.
Ekonomista
Najstarsze czasopismo naukowe w Polsce z dziedziny nauk ekonomicznych. Publikowane są w nim artykuły autorów krajowych i zagranicznych. "Ekonomista" ukazuje się od 1900 r., początkowo jako tygodnik a od 1901 r. - kwartalnik. W latach 1995 - 2021 był wydawany jako dwumiesięcznik. Od roku 2022 decyzją współwydawców powrócił do formuły kwartalnika. Artykuły dotyczą polityki gospodarczej kraju, rynku pracy czy makro- i mikroekonomii. Poruszają również kwestie kryzysu ekonomicznego, bankowości, giełdy czy systemów emerytalnych.
Ekonomiści polscy w świecie
Baza Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zawiera krótkie noty biograficzne polskich ekonomistów, którzy przyczynili się do rozwoju nauk ekonomicznych na świecie, przedstawia ich dorobek naukowy i spisy bibliograficzne publikacji.
Ekonopedia
Czasopismo dla młodzieży wydawane przez Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Zawiera artykuły z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii i biznesu, dostępne są numery od 2011 roku.
Firma i rynek
Czasopismo wydawane przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu w Szczecinie ukazujące się od 1996 roku. Porusza zagadnienia związane z ekonomią i zarządzaniem firmą. Do pobrania dostępne są numery od 2010 roku.
Forbes.pl
Serwis internetowy miesięcznika gospodarczego, skierowanego głównie do menedżerów. Prezentuje informacje o rynkach finansowych, omówienia zjawisk i wydarzeń w świecie biznesu, strategie firm.
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna
Biblioteka stworzona przez Instytut Misesa, której celem jest zgromadzenie i udostępnienie publikacji z zakresu ekonomii, szczególnie przedstawicieli szkoły austriackiej, w wersji online (pdf) oraz jako e-booki (mobi, epub).
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii
Baza informacji na temat laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zawiera krótkie noty biograficzna, wykaz faktów z życia i działalności, ważniejszych publikacji książkowych oraz artykułów naukowych poszczególnych laureatów.
Leksykon Budzetowy BAS
Internetowy Leksykon Budżetowy stworzony przez Biuro Analiz Sejmowych. W serwisie znajdują się definicje haseł związanych z budżetem państwa, deficytem budżetowym, makroekonomią, finansami publicznymi, prywatyzacją czy samorządem terytorialnym.
Ministerstwo Finansów
Serwis Ministerstwa Finansów. Podaje informacje na temat podatków, administracji podatkowej, służby celnej, bezpieczeństwa finansowego, finansów publicznych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Strona internetowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zawiera informacje o działalności ministerstwa, a także o prawie gospodarczym, funduszach europejskich, bezpieczeństwie gospodarczym, polityce rozwoju kraju, reindustrializacji gospodarki, współpracy międzynarodowej, handlu zagranicznym oraz aktualności i informacje o szkoleniach i konferencjach.
Narodowy Bank Polski - Edukacja
Portal NBP poświęcony edukacji ekonomicznej. Zawiera informacje o gospodarce finansów, pieniądza i walut, historii ekonomii, inwestowaniu, oszczędnościach, emeryturach, ubezpieczeniach, kredytach i pożyczkach, e-finansach. Udostępnia także słownik terminów ekonomicznych, prezentacje i animacje dotyczące różnorodnych zagadnień ekonomii, gry i quizy tematyczne. Dostęp do najnowszych materiałów tylko dla zalogowanych użytkowników - rejestracja jest bezpłatna.
Newsweek Polska
Serwis internetowy tygodnika opiniotwórczego. Prezentuje informacje o wydarzeniach z Polski i ze świata, biznesie, gospodarce, nieruchomościach, nauce, kulturze, społeczeństwie.
Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy
Czasopismo naukowe redagowane przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2003 roku. Ukazuje się w cyklu kwartalnym. W periodyku publikowane są artykuły pracowników środowisk akademickich z całej Polski i z zagranicy, a także przedstawicieli samorządu lokalnego i biznesu. Tematyka czasopisma koncentruje się na relacjach pomiędzy nierównościami ekonomiczno-społecznymi a procesami wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Główny nurt rozważań odnosi się do problemów ekonomicznych, które rozpatrywane są z perspektywy interdyscyplinarnej.
Obserwator finansowy
Serwis poświęcony finansom. Porusza kwestie ekonomii, finansów publicznych, bankowości oraz biznesu. W zakładce o makroekonomii można znaleźć informacje na temat dochodu narodowego, cyklu koniunkturalnego, inflacji, bezrobocia, a także polityki.
Parkiet
Serwis internetowy dziennika giełdowego. Prezentuje artykuły na temat finansów, gospodarki oraz firm z sektora nowych technologii, handlu i konsumpcji, przemysłu i budownictwa, surowców i energii. Podaje aktualności, notowania, kursy walut, indeksy, narzędzia, analizy.
Polski Instytut Ekonomiczny
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Zajmuje się analizami i ekspertyzami ekonomicznymi, publikuje badania naukowe z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych, raporty, wydaje "Tygodnik Gospodarczy" (dostępny w całości w serwisie), podcasty oraz analizy dotyczące rynku nieruchomości.
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Serwis Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zawiera informacje o działalności Towarzystwa, konferencjach i seminariach. Udostępnia pełne teksty „Biuletynu PTE”, spisy treści i streszczenia artykułów z czasopism „Ekonomista”, „Zeszyty Naukowe”, „Equilibrium”. Prezentuje również biogramy ekonomistów i listę noblistów w dziedzinie ekonomii. Podaje informacje o Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Klubie Przedsiębiorców i Ekspertów, Kongresie Ekonomistów Polskich. Zawiera spis publikacji PTE.
Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa
Kolekcja specjalistyczna Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zawiera publikacje z zakresu ekonomii i prawa. Dokumenty można przeglądać w formatach pdf i djvu.
Przegląd Ekonomiczny
Czasopismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Artykuły publikowane w magazynie dotyczą ekonomii i biznesu, rynku kapitałowego, funduszy europejskich oraz dziejów gospodarczych. Ponadto w czasopiśmie znajdują się informacje na temat nowości wydawniczych, a także spotkań i konferencji. Dostępny jest również dodatek do czasopisma "Obserwatorium Ekonomiczne": https://poznan.pte.pl/przeglad-ekonomiczny-poznan/o-2
Przegląd Gospodarczy
Czasopismo wydawane przez organ Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. Porusza tematykę m.in. polityki zagranicznej, rynku pieniężnego czy rynków towarowych w latach 1920-1939, dostępne w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Przegląd Nauk Ekonomicznych
Archiwum czasopisma ekonomicznego wydawanego przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Łodzi, z lat 2008-2019. Porusza tematykę ekonomii, zarządzania, finansów i prawa.
Puls Biznesu
Serwis internetowy dziennika o tematyce biznesowej. Zawiera analizy gospodarcze, informacje nt. finansów, giełdy, biznesu, gospodarki, prawa, AI. Prezentuje sylwetki osób z branży. Zawiera dział z blogami i opiniami, a także materiały wideo. Informuje o aktualnych konferencjach.
Raporty o inflacji / Narodowy Bank Polski
Strona Narodowego Banku Polskiego udostępniająca raporty o inflacji od roku 1998. Publikacje przygotowane są w języku polskim i angielskim. Poszczególne raporty dostępne w formacie pdf.
Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny
Jedno z najstarszych polskich czasopism naukowych. Publikuje artykuły w języku polskim oraz w języku angielskim, z obszaru nauk prawnych, ekonomicznych i socjologii. Zapewnia otwarty dostęp do wszystkich swoich treści.
Rzeczpospolita
Serwis internetowy ogólnopolskiego dziennika. Zawiera informacje m.in. z dziedziny ekonomii, gospodarki, finansów, nieruchomości, prawa, biznesu, funduszy europejskich oraz dotyczące pracy.
Social Entrepreneurship Review
Czasopismo wydawane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, poświęcone tematyce ekonomii społecznej, wydawane w języku angielskim. Dostępne jest archiwum numerów od 2016 r. Przed 2021 r. ukazywało się pod tytułem "Ekonomia społeczna", wcześniejsze numery dostępne są pod adresem: http://ekonomiaspoleczna.msap.pl/index.php/pl/
Starodruki Biblioteki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest placówką wyjątkową wśród bibliotek ekonomicznych kraju. Księgozbiór Biblioteki, nie uległ zniszczeniu ani rozproszeniu w czasie II wojny światowej i powstania warszawskiego. Obecnie Biblioteka SGH jest największą biblioteką ekonomiczną w Polsce. Zgromadzony księgozbiór liczy blisko milion woluminów, w tym bogaty zbiór starodruków - ksiąg wydanych między 1500 a 1800 rokiem. Ich pełne teksty dostępne są do pobrania w serwisie.
Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych / ekonomia społeczna
Publikacje wydawane przez Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych z zakresu ekonomii społecznej. Zawierają opisy polskich i europejskich doświadczeń związanych z rozwojem spółdzielczości, a także praktyczne porady dotyczące przedsiębiorczości społecznej. Na stronie dostępne są także raporty z badań oraz numery czasopisma „SOC” od 2012 roku.
Studia Ekonomiczne
Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poruszające tematykę ekonomii, finansów, zarządzania czy prawo. Na stronie dostępne są numery z lat 2013-2020.
Studia Informatica Pomerania
Czasopismo wydawane przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, porusza tematykę informatyki ekonomicznej, nauk o zarządzaniu oraz problemów społeczeństwa informacyjnego. W artykułach prezentowane są zarówno aspekty teoretyczne informatyki, jak i przykłady praktycznego wykorzystania narzędzi informatycznych w ekonomii i zarządzaniu. Dostępne są numery do 2017 r.
Trends in the World Economy
Rocznik tworzony w Katedrze Handlu Zagranicznego i Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego i wydawana jest przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Prezentuje najważniejsze zjawiska zachodzące w gospodarce światowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Polski. Na stronie dostępne są numery z lat 2009-2017. Publikacja w języku angielskim.
Wiedza i bogactwo narodów. Kapitał ludzki, globalizacja i regulacja w skali światowej / red. Ryszard Bartkowiak, Piotr Wachowiak
Publikacja dotycząca zagadnień kapitału ludzkiego i przedsiębiorstw w kontekście globalizacji. Tom pierwszy (wydawnictwa dwutomowego) dotyczy ekonomii i finansów, podzielony został na cztery część: jakość życia i zachowania konsumentów, finanse w ujęciu makroekonomicznym, finansowy aspekt działalności przedsiębiorstwa, teoria ekonomii i polityka gospodarcza.
Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie
Archiwum kwartalnika „Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie”, zawiera numery z lat 1999-2022. Początkowo wydawane nieregularnie, potem jako półrocznik, a od drugiej połowy 2015 r. jako kwartalnik. Wydawcą czasopisma jest Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie. Zeszyty Naukowe były forum dyskusyjnym umożliwiającym prezentację wyników badań, wymianę poglądów i refleksji, prezentuję problemy dotyczące szeroko pojętych nauk o zarządzaniu i jakości, w tym zarządzania organizacjami, struktur organizacyjnych, zarządzania procesami, zarządzania strategicznego, kryzysowego, zarządzania ryzykiem, zarządzania zasobami ludzkimi i kapitałem intelektualnym przedsiębiorstwa, zarządzania projektami, jakością, informacjami i komunikacją czy też systemów logistycznych, zarządzania produkcją, informatycznych narzędzi wspomagających zarządzanie, ergonomicznych uwarunkowań procesu pracy, zagadnień nadzoru korporacyjnego, społecznej odpowiedzialności biznesu, etycznych i kulturowych aspektów zarządzania. Obejmują także zagadnienia z zakresu ekonomii i finansów, w tym problemy mikro- i makroekonomiczne, przedsiębiorczości, problemy związane z polityką finansową, instrumentami finansowymi, rynkami kapitałowymi, finansami publicznymi, gospodarką finansową samorządów terytorialnych i instytucji publicznych, finansami i rachunkowością przedsiębiorstw.
Życie Gospodarcze
Periodyk o tematyce ekonomicznej wydawany w latach 1945-1998. Cyfrowa wersja czasopisma powstała z inicjatywy i przy współfinansowaniu Biblioteki Głównej Szkoły Głównej Handlowej. Na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie dostępne są numery z lat 1945-1980.