Lotne książki
Według słownikowej definicji, biblioteka to instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne. W potocznym rozumieniu biblioteka kojarzy się z miejscem, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć książki na określony w regulaminie czas. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego czytelnika, a także chcąc udostępniać literaturę jak najszerszemu gronu odbiorców, zdecydowała się pójść o krok dalej.
W 2013 roku udało się nam we współpracy ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów zrealizować projekt „Lotna Czytelnia”. W pierwszym roku działalności charakterystyczny rower cargo wypełniony książkami można było spotkać na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, a od 2014 roku aż do dzisiaj Lotna Czytelnia w ciepłe dni krąży po krakowskich Plantach. Lotna Czytelnia stała się również gościem wielu festiwali i pikników organizowanych na terenie całego województwa Małopolskiego. Kosz cargo wciąż jest zapełniany dzięki darom od czytelników.
Książki z Lotnej czytelni systematycznie wracają do Biblioteki, a zachęceni akcją czytelnicy przekazują nam wciąż kolejne. Przez siedem lat działalności zebraliśmy ok. 120 000 książek, które po wstępnej selekcji trafiają do roweru. Dzięki temu nasz projekt może się rozwijać.
W rowerze cargo znajdziemy każdy rodzaj literatury, jednakże każdy wyjazd odbywa się pod innym hasłem:
· Lotna Czytelnia z Komiksem
· Lotna Czytelnia MIX
· Lotna Czytelnia Radzi
· Lotna Czytelnia w Podróży
· Fantastyczna Lotna Czytelnia
· Lotna Czytelnia ze Smakiem
· Lotna Czytelnia z Romansem
· Lotna Czytelnia z Dreszczykiem
· Lotna Czytelnia ze Sportem
· Lotna Czytelnia bez Granic
· Lotna Czytelnia z Historią
· Lotna Czytelnia z Biografią
Lotna Czytelnia posiada również w różnych częściach Krakowa swoje stacjonarne półeczki, gdzie można książkę z roweru zostawić, bądź zabrać inne. Współpracujemy min. z Bistro Błonia, Cafe Kładka, Klubem Studenckim Gwarek, Przystankiem Kolna, Hotelem Sheraton Grand Kraków, Towarzystwem Bratniej Pomocy, Restauracją Tradycyja.
Na terenie Biblioteki można działają również półeczki bookcrossingowe: na I i II piętrze budynku. W okresie wiosenno-letnim, na ogrodzeniu Biblioteki znajdują się karmniki książkowe.
Wszystkie z wyżej wymienionych akcji działają na podobnych zasadach: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu zabranych lektur. Wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni, Karmnika lub Półeczki i czytać. Po przeczytaniu można ją zwrócić w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), włożyć do roweru (jeśli uda spotkać się nam ponownie), bądź oddać innej osobie.
Jest tylko jeden warunek, książki z naszych akcji są wyłącznie do użytku indywidualnego, a co za tym idzie nie wolno ich sprzedawać ani zabierać w ilościach hurtowych (max. 3 szt.)
Ten sposób promowania literatury zyskał stałe grono miłośników, które powiększa się z roku na rok.