Odszedł prof. dr hab. Jacek Wojciechowski

JW.jpg

Koniec roku 2024 przyniósł nam bardzo smutną wiadomość, 30 grudnia zmarł prof. dr hab. Jacek Wojciechowski - wybitny bibliotekoznawca i literaturoznawca, a dla nas długoletni dyrektor, z Biblioteką związany przez ponad 40 lat.

Prof. dr hab. Jacek Wojciechowski w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zatrudniony został 1 listopada 1959 r. na stanowisku instruktora. Trzy lata później objął kierownictwo Działu Instrukcyjno- Metodycznego, a od 1 października 1964 r. został zastępcą dyrektora WBP. Od grudnia 1972 r. pełnił obowiązki dyrektora WBP. Po połączeniu bibliotek Wojewódzkiej i Miejskiej od 1 czerwca 1975 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Z dniem 1 czerwca 1996 r. powołany został na stanowisko dyrektora wówczas już Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

W swojej karierze zawodowej był aktywnym uczestnikiem licznych zmian w bibliotekarstwie, powodowanych przez reformy administracyjne i polityczne w kraju.

Znajomość zagadnień bibliotekarstwa i swoje umiejętności zaangażował szczególnie w tworzenie sieci bibliotek powiatowych w województwie małopolskim. To tutaj powstała pierwsza biblioteka powiatowa w kraju i to Małopolska była pierwszym województwem z pełną siecią bibliotek powiatowych, które wspierał i aktywizował. Walczył o każdą zamykaną filię, zabiegał o tworzenie nowych, o doposażenie w materiały biblioteczne i programy komputerowe. Walczył o rangę bibliotekarstwa publicznego. Cieszył się wielkim autorytetem, nie tylko w krakowskim środowisku bibliotekarskim, ale w całym kraju. Z dniem 31 grudnia 2003 r. przeszedł na emeryturę.

Pracę zawodową łączył z pracą naukową i dydaktyczną, od 1 grudnia 1975 roku jako adiunkt w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 r. Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych, a 1 lutego 2001 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należał do Zespołu Doradczego ds. Bibliotek. Uczestniczył w pracach Grupy Doradczej ds. Budowy Biblioteki PAT. W 1999 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki do Rady Legislacyjnej ds. Kultury.

Wyróżniony m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Brązowym Krzyżem Zasług, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”, Honorową Odznaką SBP, Nagrodą m. Krakowa, Nagrodą Rady Funduszu Literatury przy Min. Kultury i Sztuki, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem SKOZK.  Opublikował ponad 1100 tekstów, w tym blisko 600 naukowych oraz kilkanaście monografii dotyczących bibliotekoznawstwa, czytelnictwa, literatury i komunikacji.  W periodykach takich jak kwartalnik „Przegląd Biblioteczny” czy półrocznik „Zagadnienia Informacji Naukowej” omawiał dziedzinowe publikacje polskie i zagraniczne. Współpracował  jako recenzent i publicysta m.in. z miesięcznikami „Forum Akademickie”, „Kraków” i „Nowe Książki”.

Ceremonia pożegnalna i odprowadzenie do grobu rodzinnego odbędzie się 9.01.2025 o godz. 11.00 w Sali Pożegnań, ul. Powstańców 48 w Krakowie, Prądnik Czerwony – Batowice.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.