Startuje rekrutacja do programu Archipelag Kultury
Już po raz czwarty rozpoczęła się rekrutacja do programu edukacji kulturowej dla miasta Krakowa znanego pod nazwą Krakowski Archipelag Kultury. Po raz pierwszy program realizowany jest przez organizację pozarządową – Fundację Krajowy Depozyt Biblioteczny, której głównym celem statutowym jest prowadzenie innowacyjnej biblioteki oraz upowszechnianie dostępu do czytelnictwa.
Jest nam niezmiernie miło, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest Partnerem przedsięwzięcia.
Kraków jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które wypracowały własną, unikatową strategię rozwoju kultury, popartą wcześniejszymi zakrojonymi na szeroką skalę konsultacjami społecznymi oraz szeregiem badań. Wyznaczają one jasny kierunek upowszechniania działań kulturalnych, a także wskazują grupy odbiorców oferty kulturalnej. Do nich zalicza się przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji kadr kultury, za co w znacznej mierze odpowiedzialny jest właśnie Krakowski Archipelag Kultury.
Ten kompleksowy program edukacyjny, skierowany jest między innymi do animatorów kultury, nauczycieli, edukatorów, opiekunów socjalnych i terapeutów zajęciowych. Ponadto w programie mogą wziąć udział również instruktorzy współpracujący z organizacjami pozarządowymi czy realizujący działalność w obszarze kultury na rzecz lokalnej społeczności Gminy Kraków i aglomeracji krakowskiej.
Podtytuł czwartej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury brzmi „Stare=Nowe”, stanowiąc swoiste zaproszenie do poszukiwania inspiracji w tym niezwykle szerokim zbiorze. Czy dobrostan multimedialny, jaki niesie ze sobą powszechnie dostępna Sztuczna Inteligencja może być z powodzeniem zaadaptowany do oferty kulturalnej? Na to i wiele innych pytań z pewnością odpowiedzą eksperci i trenerzy kompetencji miękkich, z którymi będą mogli podyskutować uczestnicy programu.
Zapraszamy do rejestracji i udziału w Archipelagu, w ramach którego będzie można wziąć udział m. in. w programie mentorignowym, zjazdach warsztatowych – zarówno kompetencji miękkich, jak i warsztatów kreatywnych. Na przyszłych uczestników czekają także zaplanowane co najmniej 2 wizyty studyjne poza Kraków, podczas których można będzie wziąć udział w wydarzeniach na skalę międzynarodową, podejrzeć inne instytucje oraz innych animatorów podczas pracy. Zainspirować się dobrymi praktykami w trakcie giełdy projektów kulturalnych czy posłuchać wartościowych wykładów dostępnych w ramach konferencji BookForum.
Więcej szczegółowych informacji oraz warunki udziału i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.archipelagkultury.pl
Rekrutacja trwa od 4 do 29 lutego 2024. Udział w programie jest bezpłatny, jednak decyduje kolejność zgłoszeń, gdyż dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc.