TSS Stefan Batory - eksponaty Tomasza Dębowskiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę eksponatów zgromadzonych przez Tomasza Dębowskiego, a związanych z ostatnim, polskim transatlantykiem „TSS Stefan Batory”.

Tomasz Dębowski  pochodzi z Kamienia, w gminie Czernichów. Człowiek wielu pasji, jak mówią o nim jego znajomi. Przez ostatnie lata związany był z branżą spawalniczą stali nierdzewnych – interesuje się bowiem spawaniem artystycznym. Jego pasją są też: fotografia, podróże,  historia i  kolekcjonerstwo. Już w dzieciństwie szukał skamieniałości, które występowały w jego rodzinnej miejscowości Kamień. Kolejne były znaczki pocztowe, a obecnie też stare monety i zegarki naręczne.

Jak mówi autor: pasja, by kolekcjonować przedmioty związane z transatlantykiem, zrodziła się w dzieciństwie,  po obejrzeniu filmu ,,Kochaj albo rzuć” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Wówczas, "bohater" tej wystawy ukazany był w całej okazałości. Z biegiem lat udało się zebrać pokaźny zbiór różnych pamiątek związanych  tss Stefanem Batorym, min. zdjęcia, karty menu, breloki do kluczy i wiele innych.

Wystawa, ukazuje wkład statku w historię emigracji Polaków do Ameryki, a także przybliża momenty życia pokładowego. Ten ostatni, polski transatlantyk został zbudowany w 1952 roku w Holandii jako statek pasażerski "Maasdam". Mógł zabrać na pokład 783 pasażerów i 331 osób załogi. Zastąpił słynnego transatlantyckiego liniowca MS Batory, który służył od 1939 do 1969 roku.

„Tss Stefan Batory” pływał pod polską banderą przez ponad 20 lat. W 2000 roku został zezłomowany w stoczni w Turcji.

Tomasz Dębowski wykonał zdjęcia miejsca, gdzie pierwotnie cumował i skąd odpływał "Stefan Batory", poczuć ducha tego statku.

Kolekcja wciąż się powiększa, autor szuka kolejnych pamiątek. Są tez plany, by zaprezentowana wystawa miała swój skromny udział w obchodach 100-lecia uzyskania praw miejskich Gdyni, w 2026 roku. 

Wystawa kolekcji Tomasza Dębowskiego związanej z tss "Stefan Batory"  w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie nie była wcześniej nigdzie prezentowana.

 

Miejsce ekspozycji: I piętro (lewe skrzydło)

Termin ekspozycji: 27.08.2024 - 29.09.2024

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.