Wystawa finalistów i laureatów Konkursu Fotografii Teatralnej Sezon 2022/2023

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  zapraszają na wystawę finalistów i laureatów Konkursu Fotografii Teatralnej Sezon 2022/2023.

Wystawa prezentuje prace finalistów i laureatów IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone w trzech kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu, zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2022/2023 oraz architektura teatralna.

W wystawie biorą udział prace:

Jeremiego Astaszowa, Iwony Bandzarewicz, Sebastiana Góry, HaWy, Przemysława Jendroski, Karoliny Jóźwiak, Wojciecha Karlińskiego, Joanny Miklaszewskiej-Sierakowskiej, Anny Niemiec, Anny Nowak, Tobiasza Papuczysa, Rafała Skwarka, Macieja Stobierskiego, Dawida Stube, Wojciecha Szabelskiego, Sebastiana Szostka, Filipa Wierzbickiego, Michała Zięby.

Laureatów i finalistów wybrało Jury w składzie:

Marek Chowaniec, Michał Heller, Marek Świca, Małgorzata Piekut i Jolanta Rycerska.

Trudno zapomnieć wrażenie wywołane przez wielki, niezwykły zbiór fotografii, w który przyszło się nam wpatrywać w sali teatralnej Instytutu podczas obrad Jury. Wzdłuż ścian długie stoły, szczelnie pokryte warstwą setek zdjęć nadesłanych na konkurs, a nad nimi my - zatrudnieni w tym spektaklu do roli poławiaczy pereł - przebijający się przez pozorny chaos obrazów, rywalizujących o naszą uwagę.

 Każda fotografia, każdy cykl, to wizualno-emocjonalny skok na głęboką wodę ukrytych w niej znaczeń i kulturowych odniesień. Jej ogląd, to proces poznawczy, wymagający pełnej uwagi
i empatycznego odczytywania opowieści. Odkodowywania zawartych treści, analizy narracyjnej
i warsztatowej, odczytania (bądź nie) autorskiej intencji artystycznej. A to zadanie tym trudniejsze, że przedmiotem i punktem odniesienia konkursowych fotografii był TEATR – mieszczący w sobie osobny, nadrealny i magiczny świat: literatury, aktorstwa, pracy i pasji całych zaangażowanych
w nim zespołów. Teatr, w rozumieniu szerokim, wychodzącym daleko poza spektakl. Pojmowanym także jako przestrzeń, budynek, miejsce spotkań, prób, scena i widownia...

Podczas obrad nie mieliśmy wiedzy o autorach nadesłanych fotografii, ani o geograficznym pochodzeniu fotografii, nie preferowaliśmy żadnej z technik czy metod obrazowania. Ważna była czytelność i wewnętrzna siła zaprezentowanych prac, ich ładunek emocjonalny i poziom warstwy plastycznej. Drogą eliminacji (czasem szalenie trudnych), po wspólnej analizie i dyskusji, wyłoniliśmy grono laureatów, których prace wyeksponuje wystawa. Jej wysoka jakość poświadczy o talentach autorów fotografii, ale również o tym, jak żywym miejscem jest teatr, ile twórczych pasji może budzić i realizować.

 Jolanta Rycerska | Jury IX edycji KFT

 

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Teatralnej, organizowany od 2015, co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru. Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej.

Każdej edycji KFT towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych (w 2021 roku ukazała się książka fotograficzna „Bartek Warzecha / Przedstawienia”). Wystawy pokonkursowe KFT (wewnętrzna i plenerowa) co roku podróżują po kraju i prezentują prace finalistów i laureatów Konkursu tak na imprezach fotograficznych, jak na przeglądach i festiwalach teatralnych.

ORGANIZATOR:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego / MKiDN

Regulamin, zgłoszenia i oświadczenia

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 7.06.2024 - 30.09.2024

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.